Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За многоликата старинна музика и нейните образци

Водещият Божидар Александров заедно със събеседниците в студиото на "Нашият ден" с Калина Томова и доц. д-р Явор Генов.
Снимка: БНР

За многоликата ренесансовата и бароковата европейска музика и нейните образци в "Нашият ден" разказват Калина Томова, докторант по ранна музика в Института за изследване на изкуствата - БАН и музикален редактор в БНР, и българският лютнист и музикален медиевист в Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките доц. д-р Явор Генов.

Преди броени дни Калина Томова получи награда за млади учени в БАН "Иван Евстратиев Гешов” за 2022 г. Обект на нейните научни изследвания е нотното писмо в западноевропейската музика през XIV, XV и XVI век. Досега този период от развитието на музикалното изкуство не е изследван в България. Тя е водеща на единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика, което звучи в ефира на Програма “Христо Ботев“, но определя себе си и като музикален археолог.

"Това е признание на малката ни общност, която се опитва да прокара едно друго знание и друга представа и да позиционира ранната европейска музика в българското пространство“, казва доц. д-р Явор Димов Генов. Той е един от най-изявените български изпълнители на ранна музика, който през последните 15 години е сред основните стълбове на това изкуство в България.

През последните 100 години в световен мащаб ранната музика се радва на засилен интерес както от изпълнителска, така и от изследователска гледна точка. Тази музика е много различна от това, с което ние сме свикнали, късната музика. Тя се основа на едни функционални тежнения, с които – независимо дали сме музиканти или не – абсолютно всички съвременни хора сме свикнали с тази звучност и ние я очакваме и я търсим. Ранната музика звучи странно и чуждо. Изисква се човек да има контекста, за да може да я оцени – както чисто мисловния, така и интелектуалния, за да може да я разбере", коментира Калина Томова.

 Един от най-изявените български изпълнители на ранна музика, който през последните 15 години е сред основните стълбове на това изкуство в България, е доц. д-р Явор Генов.

"Трудно е да се говори за музикознанието и то, като всяка пълноценна наука, има много разклонения и разнопосочни развития. Понеже в асоциациите на хората обикновено музиката е някакво сетивно  преживяване, която трудно се свързва с рационалния компонент с осмислянето и с теоретизирането на музиката“, допълва той.

Калина Томова твърди, че е музикален историк или археолог в някаква степен, защото голяма част от нейната изследователска работа са ръкописи. Обект на нейния докторат е английската музика от XV век.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26