Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 юни – Световен ден на бежанците

Мариана Тошева: Все още нямаме национална интеграционна програма за бежанците

Борис Чиширков: Отговорността за приобщаването лежи върху цялото общество

Бежанци от Судан си почиват на границата с Чад
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Световния ден на бежанците, под мотото "Надежда далеч от дома. Свят, в който бежанците винаги са включени", в предаването “Нашият ден“ се разглеждат начините за приобщаване на бежанците и възможностите, които те могат да предоставят на приемащите страни, както и проблемите, които трябва да бъдат решавани. Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците и представител на Върховния комисариат на бежанците към ООН, и Борис Чиширков, председател на Агенцията за бежанците, споделят своите мнения по въпроса.

Мариана Тошева посочва, че въпреки дългогодишните усилия на държавите-членки на ЕС, все още има предизвикателства както на национално, така и на европейско ниво. Тя подчертава важността на единството в Европа не само в различни политически области, но и в политиката за убежище и миграция. Интеграцията на бежанците остава голям проблем, въпреки положените усилия да се осигурят минимални условия за прием. Мариана Тошева споделя, че има добри практики на национално ниво, но все още не съществува национална интеграционна програма. Тя посочва, че причината за липсата на такава програма е свързана с кризата с бежанците от Сирия.

“В последните четири години усилията бяха насочени към това да успее България да изпълни ангажиментите си по приемане, настаняване и обработване на молбите за убежище. Реално интеграционната програма остана извън сферата на убежището“, твърди тя.

Борис Чеширков, Мариана Тошева и водещата на “Нашият ден“ Нина Цанева

От своя страна, Борис Чиширков също подчертава, че в момента не съществува интеграционна програма и призовава държавата да я приеме. Той обаче акцентира на това, че отговорността не лежи само върху централната власт, а върху цялото общество. Чиширков предлага промяна в начина, по който се говори за бежанците, като се набляга върху положителните примери, вместо да се фокусира само върху технически и статистически въпроси. Той призовава за позитивен диалог и подчертава важността на споделянето на положителни примери.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47