Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа, под егидата на ЮНЕСКО, изпълнява проекта "Живото наследство на традиционната българска кухня". Този проект има за цел да открие носители на знания и умения в местните общности, които изграждат локални културни идентичности чрез традиционната кухня.
Използването на храната като инструмент помага за разкриване на връзките между хората и между хората и природата, и създава нови подходи за опазване и популяризиране на културното наследство.
Проектът предвижда интерпретация на живото наследство на традиционната българска кухня чрез процесите на подготовка, приготвяне и споделяне на храната с използването на визуалните изкуства. Това изисква творческа интерпретация на живите наследства, като се предават и споделят знания и емоции чрез киното и фотографията.
Доц. д-р Ирена Бокова, антрополог и преподавател, обяснява, че проектът има за цел да представи това, което носителите на знания и умения във всяка местност считат за важно и ценно във връзка с традиционната кухня, като се разказва историята на семействата и регионите По нейните думи проектът се фокусира върху подкрепата за знанията и уменията, които всички хора притежават. Въпреки че една сграда може да бъде усетена с пръсти, тя се изгражда чрез знания и умения на хората, които я създават.
В допълнение към проекта за опазване на традиционната българска кухня в разговора се споменава и изработването на български народни носии от района на Кюстендил. Ателието на Мадлен Божилова е място, където тези носии се създават. В него има осем стана за изработка на колани от вълна, а Мадлен Божилова, която е завършила текстил, е специалист в тази област. Тя споделя, че й отнема около четири години да научи някои от техниките, свързани с изработката на народни носии.
Изработването на български народни носии е процес, който изисква знания, умения и творчество. Това е начин да се запази и прехвърли културното наследство от едно поколение на друго. Традиционните носии са важна част от българската култура и идентичност, и техният процес на изработка помага да се запазят уникалните техники и дизайни, свързани с тях.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg