Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как старо училище в Радомирско ще се преобрази в институт за екологично строителство?

Снимка: Радио Благоевград

Старото училище в радомирското село Долни Раковец ще бъде преобразено в Институт по екологично строителство, Добромир Машев е част от инициаторите на идеята. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели, че при подготовката на проекта е била взета под внимание системата на строителната геобиология, която включва социалната среда, инфраструктурата и начина на строителство на сградата. Местните  власти също са се включили и са подкрепили идеята.

Добромир Машев отбеляза в предаването, че е изключително важно да се подкрепи местната общност и развитието на селото, като се вземат предвид всички фактори. Той сподели, че и самият той произлиза от село Долни Раковец и смята, че няма по-добър начин да се помогне на местната общност и развитието на селото от това да се използват всички налични ресурси.

Той и негови приятели напуснали България преди 20 години, за да завършат висшето си образование в Германия. Те не са бежанци, а просто търсели образование на по-високо ниво, което успешно постигнали. Впоследствие започнали работа, създали семейства и натрупали опит, както всеки друг човек, независимо дали е в България, или извън нея. След това осъзнали, че е важно да го приложат в родината си. Планираните цели на Института по екологично строителство са уникални. “Такива центрове, в този си вид, няма никъде по света“, казва той.

Събирайки опита си от много различни държави като Люксембург, Англия, Германия и Холандия, Машев и неговите сътрудници ще създадат нещо, което е комбинация между учебно заведение и институция за развитие. Идеята е да се предоставят обучения, “достъпни за всички, които се интересуват от екологично строителство“.

Институтът ще се фокусира върху обучението на хора как да прилагат естествени екологични материали като дърво, камък, вар, глина и други, които до момента са били пренебрегвани или избягвани. Целта е да се насърчи използването на тези материали, които не само са екологично съобразени, но и имат дълготраен ефект върху околната среда.

Добромир Машев и неговите колеги се стремят да създадат не само учебно заведение, но и център за разработка на нови технологии. Те вярват, че комбинацията от образование и иновации ще допринесе за просперитета на областта и страната като цяло.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..

публикувано на 04.11.24 в 09:11
Валентин Вълканов

Валентин Вълканов: ГЕРБ е партията, която унифицира модела за взаимоотношения на битово ниво

В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..

публикувано на 04.11.24 в 09:05

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30