Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важен диалогът между властта и училищата?

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

В рамките на три дни Центърът за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе“ организира две големи събития – Националната среща на професионалната директорска общност за интеркултурно образование и XI Национална педагогическа конференция. В нея участваха близо 300 директори, учители, преподаватели от университети и ученици от цялата страна. 

"Това са училища, където се обучават деца от уязвими групи и се опитват да въведат интеркултурно образование, да ангажират родители, да направят децата по-активни и по-успяващи“, това каза Теодора Крумова, програмен директор на център "Амалипе“.

На срещата на директорите бяха дискутирани предстоящите промени по отношение наредбата за финансиране, образователните медиатори, както и образователната интеграция.

Второто събитие бе годишната Педогогическа конференция, на която бяха представени добри практики от работата на училищата. Темата на конференцията тази година беше активното младежко участие. Поради тази причина включването на учениците в конференцията за педагозите е от съществено значение.

Според Теодора Крумова е важно да се чуе гласът на училищата. На срещата са поканени и управляващите, за да се постигне директен диалог между властта и педагозите и техните образователни институции.

Повече за двете събития чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45