Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важен диалогът между властта и училищата?

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

В рамките на три дни Центърът за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе“ организира две големи събития – Националната среща на професионалната директорска общност за интеркултурно образование и XI Национална педагогическа конференция. В нея участваха близо 300 директори, учители, преподаватели от университети и ученици от цялата страна. 

"Това са училища, където се обучават деца от уязвими групи и се опитват да въведат интеркултурно образование, да ангажират родители, да направят децата по-активни и по-успяващи“, това каза Теодора Крумова, програмен директор на център "Амалипе“.

На срещата на директорите бяха дискутирани предстоящите промени по отношение наредбата за финансиране, образователните медиатори, както и образователната интеграция.

Второто събитие бе годишната Педогогическа конференция, на която бяха представени добри практики от работата на училищата. Темата на конференцията тази година беше активното младежко участие. Поради тази причина включването на учениците в конференцията за педагозите е от съществено значение.

Според Теодора Крумова е важно да се чуе гласът на училищата. На срещата са поканени и управляващите, за да се постигне директен диалог между властта и педагозите и техните образователни институции.

Повече за двете събития чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30