Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш гласа на младежите в България и да ги представляваш на най-високо междуправителствено ниво

Какви са приоритетите на новоизбраните български младежки делегати към ООН?

Александър Янев, Божидар Александров и Коста Каракашян.
Снимка: БНР

Преди броени дни бяха обявени новите български младежки делегати в ООНМладежите, които спечелиха националния конкурс, са Александър Янев и Коста Каракашян. Избраните делегати ще имат 18-месечен мандат (2023-2024). Те ще изпълняват важната роля на представители на гласа на младежите в България на най-високо междуправителствено ниво.

Позицията "младежки делегат към ООН“ съществува в около 40 държави от целия свят. Програмата "Български младежки делегати към ООН" съществува от 17 години и се координира от Дружеството на ООН в България с подкрепата на Министерство на външните работи. България се нарежда сред страните - лидери в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения.

По време на своя мандат двамата младежки делегати се включат в делегацията на България към Общото събрание на ООН, Комисията по социално развитие на ИКОСОС и други международни форуми, където те работят с правомощия, сравними с тези на акредитиран дипломат, по решенията на ООН за младежта.

 Работата на  Александър Янев и Коста Каракашян ще бъде насочена предимно към младежките политики и актуалните за българската младеж теми и предизвикателства. Заедно с чуждестранните си колеги ще търсят начини за подобряване условията на живот на младежите по света. 

Основните предизвикателства пред младите

"Първите шест месеца от мандата ни е пасивен. Ние се обучаваме и подпомагаме дейността на настоящите младежки делегати. Като ние ще се съсредоточим да работим по техните приоритети. Това са образование, младежка заетост и пряка ангажираност на младите хора във взимането на решения“, казва Александър Янев.

От началото на активния мандат, който е с продължителност от 12 месеца ще започнем с национално допитване сред младите хора в България, допълва той. Чрез него младежките делегати се опитват да идентифицират приоритетните проблеми и предизвикателства. На база на резултатите обикновено избираме три водещи приоритета и фокусираме своята работа върху тях.

Според Коста Каракашян, важно е младите хора да се научат, че тяхното мнение и техния глас има значение. Ролята на младежките делегати е като едно вдъхновение за всички млади хора в страната.

Как артистичният профил на Коста Каракашян и бизнес ориентирания профил на Александър Янев се допълват и допринасят за ефективна комуникация с младите хора относно техните проблеми и предизвикателства, можете да чуете в звуковия файл. 

Александър Янев е на 25 години, от София. Работи в отдел Продажби - Стратегически клиенти в IT компания. Завършил е бакалавър по бизнес администрация в Тилбург (Нидерландия) и магистратура по маркетинг в Ротердам (Нидерландия). Работил е в продажби за водеща финансова корпорация в Амстердам и е бивш стажант към Европейския парламент в София. Интересува се от икономика, финанси, политика и философия, като в свободното си време обича да пътува и да опознава нови култури. 

Коста Каракашян е режисьор, продуцент и хореограф. Завършва бакалавър "Съвременен танц" в Колумбийския университет в Ню Йорк и магистратура "Права на човека и демократизация" в Глобалния кампус за права на човека във Венеция. Проектите му изследват развиването на емпатия в обществото чрез танц, кино и образование и са представяни в САЩ, Виетнам, Канада, Норвегия, Египет и Япония. Основател е на продуцентската компания Studio Karakashyan и танцовата трупа Karakashyan & Artists. Като артист се вълнува от социално ангажирано изкуство с фокус върху ЛГБТИ+ права, ментално здраве и опазване на околната среда.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47