"Много хора казват, че нашият град няма история, което не е така, просто тя трябва да бъде припомнена и припомняйки я, моята цел е първо, да възстановя тази родова памет в нашия град и второ, да изградя някакви граждански ценности и да предотвратя чешма, която е примерно на 150 години и повече, която се намира в центъра на града ни, хората да си хвърлят боклука в нея.", казва Адриана.
Ясни цели, решителност, упорство, много труд и любов към родното място – това говори за своята инициаторка и авторка проектът "Живо минало за живо бъдеще".
Всичко започва с издирването на архитектурна скица на старата семейна къща. Адриана е запленена от красотата на стотиците красиви градски къщи, повечето от които разрушени през 70-те години на ХХ век. Запазени са 59, но голямата част от тях са в окаяно състояние.
В продължение на две години момичето събира информация от изследванията на местни краеведи и от Държавния архив, Добрич. Така научава историята на сградите, но и на хората, живели в тях.
Силното желание да сподели наученото и да промени съдбата на застрашеното от изчезване наследство дават начало на проекта, подкрепен от Младежкия център Добрич, в който Адриана е доброволка и секретар на консултативния съвет. От полза са и уменията, придобити в Средно училище "Св. Климент Охридски" с профил графичен дизайн и усилено изучаване на английски език. Оформят се два маршрута на екскурзионни обиколки, в които ученичката запознава желаещите с историята на града и жителите му.
Проектът на Адриана печели уважението и високата оценка на журито на Националната олимпиада по гражданско образование за 2023 г.
Зрелостта и енергията на младата добричлийка не оставят никого безразличен, дори и когато се сблъсква с инертността и незаинтересоваността на собственици и чиновници.
Вярвам, че ще го почувствате и вие, когато чуете разказа на Адриана Парашкевова Уллах в звуковия файл.
"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg