На извънредно заседание правната комисия на Народното събрание прие предложенията за промени в Наказателния кодекс, с които се завишават санкциите за нанесена лека и средна телесна повреда. С 12 гласа "за", 6 "въздържали се" депутатите приеха на първо четене и промените в Закона за защита от домашното насилие, според които насилие при интимна връзка се приравнява към случаите на домашно насилие заедно с фактическото съпружеско съжителство.
За важността да има независима съдебна експертиза и самостоятелна структура, както и за промените в Наказателния кодекс за по-строги санкции за лека и средна телесна повреда, коментар в предаването "Нашият ден" правят журналистът Петър Бучков и адв. Надежда Ковачева:
Адв. Надежда Ковачева: "По отношение на предстоящите промени в Наказателния кодекс, споделям мнението на депутата Радомир Чолаков – самите правила съществуват и ако те се спазват, ще е добре. Подчертавам, въпреки невежеството на някои депутати, че на досъдебното производство съдът не разследва, не събира доказателства, не внася обвинителен акт... и точно в това производство, което се е провело във връзка с мярката за неотклонение "задържане под стража", именно районният съдия е определил неправилно мярка за неотклонение "задържане под стража", защото обвинението е за средна телесна повреда, за която няма доказателства. Никой не казва каква е повредата. Засега има доказателства за леки телесни повреди. След като не е обосновано обвинението и няма доказателства за средна телесна повреда, районният съдия не е следвало да определи мярка "задържане под стража". И затова Окръжният съд при обжалването/протестирането правилно е отменил мярката за неотклонение "задържане под стража". Той не е имал задължение да се произнася по квалификацията. Това едно съвсем ограничено производство по вземане на мярка за неотклонение. Как може да има такова безобразие към съдията, който е приложил закона? Защото прокуратура е сбъркала квалификацията."
Петър Бучков: "Това е поредното избухване на проблема около съдебната медицина. Случва се периодично, решава се да се предприемат мерки и като отмине всичко, спира. А проблемът е много сериозен, защото без експертна дейност за съдебното производство правосъдието е куцо.
Хората очакват от съдебната система процесът да бъде справедлив, бърз, предвидим и по възможност не много скъп. Всичко това без съдебно-експертна дейност от т.нар. "вещи лица" не може да се случи. А те са в едно безтегловно състояние у нас от много години. Най-драстично е положението със съдебните медици. Професията съдебен медик е напът да изчезне в България."
Още за съдебната практика и за съдебната експертиза, за обособяването на независим Институт по съдебна медицина, какъвто липсва у нас, както и по делото за смъртта на журналиста Милен Цветков и до какво ще доведе прецедентът в съдебната практика – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – Алами/Ройтерс
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg