Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко високи са българските водопади?

Скакавишки водопад
Снимка: Кирил Фалин

Защо група планинари се захванаха да мерят височината на българските водопади и каква е технологията, с която го правят?

Планинският водач Момчил Цветанов, инициатор на кампанията, разяснява в "Нашият ден":

"Интересът и любовта към природата ни накараха да се опитаме да разберем колко висок е най-високият водопад у нас, но не само цифри. Ние търсим нови водопади на базата на геоложки профили, откриваме най-вероятните зони за съществуване на водопади, слава богу не знаем колко са...

От много години беше прието, че най-високият водопад е Райското пръскало – 125 м. В един Географски речник на България от 1980 г. можем да намерим информация, че водопадът Врачанска скакля е 130 м. 

Данните за височините на някои водопади са противоречиви. Ние се опитваме да се координираме с Министерството на туризма, за да направим по-официална акция за измерване на водопадите и да се даде яснота поне за високите водопади."

Повече подробности за методи на измерване, както и за някои изненади, можете да чуете от звуковия файл.

Снимка – Кирил Фалин, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионално израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35