От днес до 3 септември 2023 г. в Регионален етнографски музей на открито "Етър“ се провежда Международен панаир на традиционните занаяти. Майстори с принос в съхранението на практикувания от тях занаят вземат участие в Панаира тази година, като това става след отправена специална покана от страна на организаторите. 30 чужденци и 25 българи показват своите умения в традиционни техники и предлагат изделията си в рамките на изложението базар.
"Международният панаир на традиционните занаяти през тази година има своето XVIII издание. Ще бъде проведен в рамките на три дни с международно изложение на занаятчиите, в което ще участват 15 държави, сред които е и България“, казва проф. д-р Светлана Димитрова, директор на Етнографски музей "Етър" в Габрово.
На 2 септември ще се проведе научен форум "Традиционните занаяти: съвременни рефлексии“ с участието на 10 чуждестранни и 18 български учени.
Посетителите на Панаира ще могат да разгледат две изложби. Едната е от Хърватия и е посветена на нематериално културно наследство в списъците на ЮНЕСКО. А другата изложба представя "Арменски носии, традиции и мода“.Официалното откриване на XVIII Международен панаир на традиционните занаяти в музей "Етър“ е от 18.00 часа, а след това започва концерт на Фолклорен ансамбъл "Габровче“. На следващия ден са предвидени изпълнения на Берковската духова музика и фолклорни състави от цялата страна.
"Изработването на едно занаятчийско изделие не е лесна работа, трябват доста умения, вдъхновение, въображение“, допълва проф. Димитрова.
Ще бъдат представени калоферска дантела, глинени съдове, дърворезба. Занаятчии от чужбина ще представят, каменоделство, тъкане на килими, грънчарство, рисуване на мебели, плетене на дантели, плъсти, традиционна бродерия и др., а българските – с ковачество, ножарство, бакърджийство, бъчварство, тъкачество, иконопис, дърворезба, копаничарство, самарджийство, сарачество, грънчарство, каменоделство, шекерджийство, обработване на кост, кошничарство, изработка на калоферска дантела, плетива, писани яйца, кукерски маски, старинно оръжие и накити от мъниста.
Тук можете да намерите програмата на Международния панаир на занаятите.
Чуйте повече в звуковия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg