В този контекст д-р Върбанова подчертава, че комуникацията не е еднопосочен процес. Тя се състои от две страни - изразяване и слушане. Този двупосочен аспект на комуникацията е ключов, тъй като начинът, по който изразяваме мислите и чувствата си, отразява начина, по който възприемаме света около себе си и как се чувстваме.
Едно от важните наблюдения, направени от д-р Върбанова, е, че мислите, които изразяваме, имат директно влияние на нашите емоции и поведение. Това подчертава важността на разбирането на собствените си мисли и как те могат да влияят върху нашите действия.
Насилствената комуникация, както пояснява д-р Върбанова, се проявява често в начина, по който хората слушат и възприемат нещата около тях. Тя подчертава, че този вид комуникация се намира в различни аспекти на обществото и може да оказва отрицателно влияние върху начина, по който се чувстваме.
Д-р Павлина Върбанова: Агресивната реч все повече се възприема като нещо нормално
Едно от решенията, които д-р Върбанова представя, е практиката на ненасилствена комуникация. Тя подчертава, че ненасилствената комуникация "не е просто толериране или съгласие с другите, а по-скоро начин да се изразят границите на човек и да се определят какво можем да приемем и какво не". Един от ключовите компоненти на ненасилствената комуникация е емпатията, която помага в разбирането на другите, не само като съпричастност, а като акт на истинско разбиране.
"Емпатията е едно умение, което помага в комуникацията, особено, ако я разглеждаме като разбиране, а не като съпреживяване", казва тя.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg