Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Неделчо Тотев

Общинските болници не са незаменими, но в момента са необходими

| обновено на 21.09.23 в 10:30
д-р Неделчо Тотев
Снимка: Радио Стара Загора

Ролята на общинските болници в системата на българското здравеопазване е въпрос, който заслужава сериозно внимание, особено предвид последните промени в здравната политика на страната. Наскоро беше обявено, че ще бъде въведена нова методика за изготвяне на здравната карта на населението, като този път ще се увеличи броят на леглата за активно лечение, вместо да се намали. За да разгледаме този въпрос и как той засяга общинските болници, разговаряме с д-р Неделчо Тотев, председател на УС на Сдружението на общинските болници в България, който сподели своята гледна точка в интервю за "Нашият ден".

Д-р Тотев започна с критичен поглед към новата здравна карта, като подчерта неясностите около нея и необходимостта от предварителен анализ преди внедряването ѝ. Той изрази съмнение дали тази нова методика ще допринесе за заздравяване на здравната система, както и дали ще доведе до привличане на допълнителни средства за сектора. 

След това д-р Тотев разгледа въпроса за трудовите възнаграждения в общинските болници и излязлата наскоро информация, че само 26 от общо 181 държавни болници изплащат основни месечни възнаграждения според заложените в колективния трудов договор за сектора. Освен това д-р Тотев отбеляза, че колективният трудов договор за сектора не е бил подписан от работодателите в бранша на болничната помощ и здравеопазването, което довежда до неясноти.

"Не знам защо се фокусира вниманието върху основното трудово възнаграждение, защото то не е водещо. Никой не получава в картата си основното, а получава брутното възнаграждение. Колективният трудов договор за нас си виси във въздуха, защото той не беше подписан от работодателите в бранш "болнична помощ и здравеопазване", а от синдикатите от две фармацевтични сдружения. Попитахме как от 800 лева то ще скочи на 1500, което беше основното за една сестра, откъде ще дойдат пари, при условие че не са скочили клиничните пътеки?", казва той.

Интервюираният лекар заключи, че общинските болници са в момента необходими на здравната система, но не незаменими. Той подчерта важността на тяхната роля на настоящия етап и необходимостта от алтернативни решения за бъдещето.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20

В Деня на радостта търсим рецепта за щастие

Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли) , посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие. На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили –..

публикувано на 24.07.24 в 10:11

Изящната усмивка става все по-достъпна

Все повече нови технологии помагат за постигането на изящна усмивка. Задължителните посещения при зъболекар, на всеки шест месеца, все още не са навик за българите. Често се сещаме да посетим дентален специалист едва след като сме усетили болка. Стоматологът Светломир Дамянов споделя в ефира на "Нашият ден", че в последните години..

публикувано на 24.07.24 в 09:47

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25