По инициатива на Съвета на Европа всяка година на 26 септември се чества Европейският ден на езиците. През 2023 година превърналата се в традиционна онлайн игра, посветена на Европейския ден на езиците в България, ще се проведе от 6 до 30 септември.
В ефира на "Нашият ден" Свилена Георгиева, представител в София на Генерална дирекция "Писмени преводи" на Европейската комисия, разказа повече за идеята на този ден:
"Целта е да се популяризира езиковото многообразие в Европа, където има над 40 езика. Отбелязваме този ден, като организираме различни събития, посветени на мултикултурното многообразие", казва тя.
Според нея е добре едно дете да чува различни звуци и езици, "независимо дали родител ще му говори на различен език, или ще чува песен на друг език, или пък ще гледа някакъв филм".
В предаването Георгиева подчертава, че е по-лесно тази чувствителност към звуците на различните езици да се оформи в ранна детска възраст, но набляга и на ползите от изучаването на чужд език в по-късен етап.
"Въпреки това един чужд език може да бъде започнат на всякаква възраст. Доказано е, че изучаването на нов език забавя стареенето на мозъка, защото упражнява невронните връзки", посочва още тя.
Чуйте какъв е интересът към по-редките езици в Европа.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg