По инициатива на Съвета на Европа всяка година на 26 септември се чества Европейският ден на езиците. През 2023 година превърналата се в традиционна онлайн игра, посветена на Европейския ден на езиците в България, ще се проведе от 6 до 30 септември.
В ефира на "Нашият ден" Свилена Георгиева, представител в София на Генерална дирекция "Писмени преводи" на Европейската комисия, разказа повече за идеята на този ден:
"Целта е да се популяризира езиковото многообразие в Европа, където има над 40 езика. Отбелязваме този ден, като организираме различни събития, посветени на мултикултурното многообразие", казва тя.
Според нея е добре едно дете да чува различни звуци и езици, "независимо дали родител ще му говори на различен език, или ще чува песен на друг език, или пък ще гледа някакъв филм".
В предаването Георгиева подчертава, че е по-лесно тази чувствителност към звуците на различните езици да се оформи в ранна детска възраст, но набляга и на ползите от изучаването на чужд език в по-късен етап.
"Въпреки това един чужд език може да бъде започнат на всякаква възраст. Доказано е, че изучаването на нов език забавя стареенето на мозъка, защото упражнява невронните връзки", посочва още тя.
Чуйте какъв е интересът към по-редките езици в Европа.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg