Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият визуално танцов пърформанс "Благодаря, България"

Мария Стоянова, Ангелина Грозева и Грета Пенчева (отляво на дясно)
Снимка: БНР

На 29 и 30 септември в Дома на културата "Средец" ще се състои премиерата на художествено танцовото произведение – "Благодаря, България", което пресъздава, красотата и духа на Майката Земя – "България". Представлението комбинира елементи от съвременен танц, 3D Projection mapping, фолклорни мотиви и огнено шоу. В основата на действието са красивата жена България - Майката Земя и приятелката ѝ – младо момиче, което търси себе си. Един ден девойката решава да си тръгне внезапно, без дори да се сбогува. Потънала в тъга от загубата, България почернява. Така тя, Майката Земя – ''България'' превръща в мрак всичко около себе си, разказват режисьорката и хореограф Грета Пенчева и участничката Мария Стоянова.

"Историята на кратко е свързана с моето емигриране от България, когато бях много малка. Когато се върнах обратно, осъзнах, че България е не просто моя страна, а моя приятелка. И това беше моето "извинявай" към родината. Професионализъм е искрата в очите на хората." – споделя Грета Пенчева. "Понеже самата аз съм се занимавала с различни жанрове танци, при мен натурално се комбинираха народни танци и съвременния танц и открих, че тялото е едно, стъпките са едни, стилът е друг. И това исках да представя и да покажа на всички танцьори."

"Изключително полезно е за един танцьор да усвои работа с толкова различни елементи – като огън, с който аз за пръв път танцувам, най-различни реквизити. Освен от хореографска гледна точка, което е голямо предизвикателство – да сменим толкова бързо от съвременен танц към народен – чувството, техниките са различни. Прегръдката на болката и на всичко, което искаме да изкореним от себе си е един от мотивите. Искаме всеки човек, гледайки и чувствайки, да съпреживее своите вътрешни терзания, да се извини на себе си за нещата, за които самите ние се упрекваме, да си простим  и да продължим." – разказа Мария.

Представлението говори и за преходността на времето и непреходните нишки, които свързват всичко в света ни – понякога с любов, друг път със страх, често чрез болка и тъга, затаени дълбоко в нас. Сюжетът насочва към прегръщането на болката. Спектакълът ''Благодаря, България'' е игран за пръв път през 2019-та година на фестивала Беглика и то в композиция от само от три танца. Грета разгръща представлението с всяко ново участие.

В екипа на "Благодаря, България" участват – Виктория Желева, Мария Стоянова, Симона Иванова, Антония Ночева, Едуард Балтов, Сениха Хазим, Ян Василев, Крис Атанасов, Антон Кирков и Грета Пенчева.

Повече чуйте в разговора с Мария Стоянова и Грета Пенчева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10