Спектакълът "Елате ни вижте" от проф. Кирил Топалов на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен ни среща с герои от "Под игото", "Чичовци" и други произведения на Вазов. Пиесата е написана още през 1989 г., но никой не е искал да я постави тогава. Основната тема, която развива Кирил Топалов, е, че българинът не си вади поуки от нищо, никоя история не може да го стресне, казва режисьорът Владлен Александров.
"Необходими са донкихотовци, а днес няма такива", твърди авторът на пиесата и някъде в далечината се чува грохотът на ботуши, на който той много държи. Кирил Топалов е един от познавачите на творчеството на Вазов. По време на писането на "Елате ни вижте" той изчита редица публикации, архивни документи, писма от времето на класика на българската литература. Интересна е тезата му затова, завършила ли е революцията, приключило ли е Априлското въстание?
"Красотата на тази пиеса е в нейното четене на нашето битие", казва режисьорът Владлен Александров. И още много въпроси задава пиесата, като какво се случва с България толкова години след Освобождението? Дали се е променила държавата, дали изобщо сме изградили държава, дали нашите герои са свободни, построили ли сме демокрацията, и какво сме направили със себе си.
Оптимистични ли са отговорите на тези въпроси, ще разберете от интервюто с режисьора Владлен Александров.
Снимка – Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg