Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романът "Вой" с важна екологична кауза

Романът "Вой" е дебютен за еколога Александър Петров, който пише под псевдонима Скалд. Сюжетът насочва към историята на ловджийката Катя и еколога Атанас, които водят борба срещу бракониерството. След отвличането на вълчица от Врачанския Балкан започват разследване на престъпна организация, занимаваща се с незаконни кучешки боеве. Те се опознават и сближават в това приключение, но постепенно разбират, че и двамата крият мрак, който ги е пречупил непоправимо. А някъде из планината броди една легенда. Това е част от анотацията на "Вой", споделя Александър Петров:

"Исках да подходя научно, като човек, който познава вълците като вълци. Едно от уникалните неща в романа е, че вълците са и герои, но не говорят. Едната вълчица е Шедир, която става майка за първи път в книгата, но се изправя пред много предизвикателства. Тя е от най-популярните герои, следейки ревютата на книгата. Читателките много се обвързват с нея и нейната борбеност."

Книгата има и екологична мисия към спирането на кучешките боеве, бракониерството и опознаването на вълците като вид. Александър се провокира да работи с тази тема поради реални проблемни ситуации в българската действителност в тази посока. Освен актуалност, в книгата са посочени и исторически факти за вълците като животни, като това, че севернотракийските племена са се оприличавали с вълците. Основният антагонист е книгата е Петър, с прякор Ръсел, който е събирателен образ на надменния човек ловец, на когото всички искат да подражават, но едновременно с това и не харесват.

Петнайстата глава от книгата "Пленените" гласи: "Имаше единствено мрак, не се усещаше вятър, въздухът бе гъст и мръсен, а подът бе равен и бездушен. Нощните птици бяха далеч. Техният зов бе останал някъде назад, където Шедир бе израснала.".

Александър Петров Скалд развива дейност и в социалните мрежи с поредицата "Пъдпъдък Дейли", в която си поставя за цел да запознава хората с българската природа. Мотивиран е от липсата на грамотност на хората по екологичните теми и казва, че много често хората не различават бук от дъб и не знаят как точно изглежда соколът.

Представянето на "Вой" ще бъде тази вечер (30 октомври) в столичен бар от 18.00 часа, а утре в Регионалната библиотека в град Враца.

Корицата е дело на Ханко Седефчев.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27