Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капчиците любов на Таня Танасова

Тя е родена в Молдова, в българското село Валя Пержей. Преди близо 30 години решава да поеме обратния път към прародината заедно със семейството си. С всички неизвестни, изпитания, болка и щастие от преживяването на една лелеяна от поколения мечта – да е на българска земя, под българското слънце, сред българска реч и хора – колкото близки, толкова и далечни – и с носталгията по родното място и близките, останали в земята, дала им подслон и шанс за нов живот в кървавото и размирно време преди два века.


Татяна, Таня Танасова е гостенка на предаването "За думите", а поводите за това са новата стихосбирка "Капчица любов", няколко награди ("Златен век" на Министерството на културата, паметен медал "Паисий Хилендарски" на Изпълнителната агенция за българите в чужбина) и чудесен личен юбилей.

Първият език, чрез който открива света, е старинният български диалект на нейните родители, ревниво пазен и предаван от поколения заедно с разказите за преселението и обещаното завръщане в родната земя. Книжовния български опознава с един речник и антология любовна лирика. Журналистическата работа в Кишинев и Болград също са в служба на българския дух и самопознание на сънародниците ни в Бесарабия.

Звучи стихотворението, посветено на пра пра пра дядо Стойчо на Таня Танасова. Музикален фон – сина ѝ Александър.
В България посреща трудностите и несгодите на битието с упоритата вяра, че изпълнява дълга на дедите си в името на децата и внуците си. Пише, рисува, събира късчетата история на родовете си и дава кураж на хората, поели по пътя на завръщането или на поезията.

Чуйте разговора с Таня Танасова в звуковия файл.

Снимки: личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58
Рио де Жанейро

Рио де Жанейро е единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава

Бразилия е толкова голяма, че е по-лесно да кажем с кои държави от Южна Америка не граничи, отколкото да изброим кои са ѝ съседки. Оказва се, че няма общо КПП единствено с Чили и с Еквадор. Нормално, като се има предвид, че е пета по площ в света, а по брой население е на шесто място със своите 208 милиона жители. Името си страната дължи на дървото..

публикувано на 21.08.24 в 15:45
 Атанас Кръстанов

След закриването на Гражданска защита през 2011-а се създаде вакуум на специалисти и експерти

"През последните 2 години Столична община, дирекция "Аварийна помощ и превенция" е направила изцяло реиновация на 10 скривалища", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" експертът и физик Атанас Кръстанов. Проблемът, според него обаче, не е само тези помещения да бъдат изчистени и подготвени, а това дали няма да се получи отказ на..

публикувано на 20.08.24 в 16:10