На 11 декември се отбелязва Световният ден на планините. През 2003 г. генералната асамблея на ООН фокусира вниманието към проблемите на развитието на планинските райони и необходимостта от оказване на помощ на хората, живеещи в планините.
Все повече се признава, че планините са уязвими екосистеми, имащи глобално значение, като източник на по-голямата част на световните запаси на прясна вода. В Международния ден на планините имаме възможността да се замислим за важността на опазването на планинските екосистеми и за поведението ни към тях. В "Нашият ден" разговаряме с планинския водач и инструктор по оцеляване Момчил Цветанов, който сподели своите мисли за това как трябва да се държим в планината, за да запазим природата.
Момчил Цветанов подчертава, че планините са място, на което се срещат различни общности, включително планинари, местни жители, ловци, природолюбители и природозащитници. Този разнообразен микс от хора има важна роля в опазването на планинските региони. Той подчертава важността на отговорното отношение към природата и посочва, че терминът "екология" не трябва да бъде използван за спекулации или за бизнес, а за активно участие в опазването на околната среда.
"Но понятието се превръща в бизнес и в инструмент за влияние върху масите и сцена на популизъм. Голям проблем е изхвърлянето на една пластмасова кофичка, но никой не обръща внимание, че ако се направи една хижа и всичките перилни препарати от миещите се ръце на туристите отиват в земята, това е много по-страшно, отколкото една изхвърлена чашка. Тази спекулация на баланса "кое е по-важно" променя нещата изключително много", посочва той.
В интервюто си Цветанов подчертава и важността на правилното изхвърляне на боклук и отпадъци, като придава специално значение на вредните вещества, които могат да се отделят в почвата и водите на планината. Този аспект на екологията трябва да бъде взет предвид, тъй като вредата може да бъде значителна.
Най-важното според Момчил Цветанов е да имаме критично мислене и да разберем важността на нашата роля в опазването на природата. Това изисква постоянно образование и информираност, за да можем да вземаме информирани решения и да сме отговорни към планетата и бъдещите поколения.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg