Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, обясни пред БНР необходимите стъпки за подобряване на качеството на психиатричната грижа в България.
"Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването. Това е единствената специалност без клинични пътеки. Едва сега се започна разговор за това. Сегашният министър е активен относно създаването на клинични пътеки, които ще позволяват да се контролира и качеството".
Преди година беше създаден Национален съвет по психично здраве, за да подпомогне реформирането на психиатричната грижа у нас. Приета беше и стратегия.
"Ние сме още в началото на изпълнението на стратегията. Резултат все още не се вижда и основната причина е стигмата, наложена върху психичната болест. Това е цивилизационен проблем и ще ни отнеме няколко поколения, за да го преодолеем. За тази цел обаче държавата трябва да наложи някакви правила, включително и невъзможност за отказ да се откриват социални услуги от местната власт".
Д-р Гълъбова посочи основните проблеми в сектора.
"Социалните работници не са обучени да работят с психично болни. Отделят се малко пари. Битовите условия са лоши. Психиатричните заведения са едни бараки, разположени по периферията на населено място или в гората. Няма достатъчно персонал. Средната възраст на сестрите при нас е 59 години. Санитарите в психиатрия никой не ги обучава".
Тя обясни, че ще настоява да се промени начинът на финансиране.
"Това ще позволи да се наеме повече персонал, който да работи по-качествено. Срам ме да кажа на младите хора каква заплата ще получават".
Лоши материални условия, зле финансирана медицинска грижа, както и неяснота относно спазването на човешките права на хората с увреждания в държавните психиатрии и специализирани социални институции – тези проблеми обсъдиха участниците в дискусия за качеството на психиатричната грижа у нас. Тя беше организирана от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стела Николова. В дебата се включиха представители на правителството, съда, прокуратурата, както и на неправителствени организации.
Дали българското право осигурява на хората с психични заболявания възможността да получат справедлив наказателен процес, когато се твърди, че са извършили престъпление. Проблемът постави съдия Владислава Цариградска, която има дългогодишна практика в Районния съд в Луковит.
"Когато се разкрие едно престъпление и в семейството има болен, по незнайно какви логически принципи, но се приема, че болният е извършител на това престъпление. Не се осигурявят гаранциите, които предвижда нашият Процесуален кодекс".
Друг въпрос, будещ тревога, според съдия Цариградска, е спазването на правата на хората, настанени в психиатриите. Тя даде пример с болницата в Карлуково, която е в района на съда в Луковит.
"Един от дългогодишните пациенти се яви на едно от заседанията с гипсирана ръка. На въпроса ми от какво е пострадал, той каза, че се ударил. Но дойде едно дежурство, на което получих споразумение между един санитар от психиатрията и прокурор, с което се уговаря пробация за санитаря. От това споразумение научих при какви обстоятелства въпросният човек е пострадал. Изгледах записа от камерите. Санитарят с прът или тръба нанасяше свиреп побой".
У нас хората, поставени под пълно запрещение, се настаняват в социални институции след съдебна процедура, която би трябвало да установи и каква е волята на съответния човек. Не се изследва какво е желанието му – дали да бъде в институция, дали да се върне в общността, обясни съдия Галя Вълкова от Софийския градски съд.
"Практически изборът се свежда между това дали да е в съответната институция, или на улицата. Липсата на адекватни услуги в общността, които да подкрепят хората в пълнота да реализирит правата си, води до това през три години ние да повтаряме една и съща процедура, която по същество е път без изход.
Когато много избори са отнети, ние обричаме хората на следващата им институционализация".
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп определи като сигнал за събуждане на американските технологични гиганти възхода на китайското приложение за изкуствен интелект "ДийпСийк". Платформата беше пусната миналата седмица, но вече е най-сваляното безплатно приложение в Америка, посочват Франс прес и Би Би Си. Това причини сериозни притеснения сред..
Катрин Иванова, обвинена в шпионаж в полза на Русия, заяви, че е била убедена, че е помагала за проследяването на беглец, издирван от "Интерпол". Това стана ясно след поредния ден от продължаващия процес срещу шпионска клетка от шестима български граждани в Обединеното кралсво. Явявайки се в Централния наказателен съд, Катрин Иванова каза, че е..
Управляващите се събират отново на съвет, за да обсъдят финансовата ситуация в държавата - във вторник, 28 февруари. На срещата преди седмица финансовият министър Теменужка Петкова изнесе тревожни данни състоянието на държавната хазна и стана ясно, че се очаква тя да представи мерки за оздравяване на бюджета. Следващото заседание на..
От 9 до 17 часа във вторник, 28 януари, движението в тунел "Железница“ на автомагистрала "Струма“ в посока София ще бъде преустановено. Трафикът към столицата ще се пренасочва от пътен възел "Симитли" по главен път Е-79 до кръговото кръстовище преди Благоевград. Временната промяна в организацията на движение е за гаранционното поддържане на настилката..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прогнозира, че до 10 март ще бъде приет бюджета за тази година. След посещението си в АЕЦ "Козлодуй" Киселова потвърди ангажимента на управляващата коалиция за развитие на ядрената ни енергетика, като не изключи и възможността за изграждане на нови мощности в Белене. До 10 март бюджетът на..
Предстои среща с представители на Министерството на здравеопазването, депутати, експерти за откриването на кабинет за неотложна помощ в Дупница, каза областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Замисля се и кръгла маса по проблема. Такъв кабинет е имало до 1 декември м.г., когато е закрит заради несъгласието на личните лекари..
Шофьорът от Сливен, в чието досие има глоби за над 17 хиляди лева и е лишаван два пъти от свидетелството си за управление, има законов шанс да се върне отново на пътя. Това стана ясно днес, след като от полицията обявиха, че 42-годишният мъж отново е заловен да шофира преди няколко дни в град Шивачево, след повторното отнемане на книжката му през..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..