Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, обясни пред БНР необходимите стъпки за подобряване на качеството на психиатричната грижа в България.
"Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването. Това е единствената специалност без клинични пътеки. Едва сега се започна разговор за това. Сегашният министър е активен относно създаването на клинични пътеки, които ще позволяват да се контролира и качеството".
Преди година беше създаден Национален съвет по психично здраве, за да подпомогне реформирането на психиатричната грижа у нас. Приета беше и стратегия.
"Ние сме още в началото на изпълнението на стратегията. Резултат все още не се вижда и основната причина е стигмата, наложена върху психичната болест. Това е цивилизационен проблем и ще ни отнеме няколко поколения, за да го преодолеем. За тази цел обаче държавата трябва да наложи някакви правила, включително и невъзможност за отказ да се откриват социални услуги от местната власт".
Д-р Гълъбова посочи основните проблеми в сектора.
"Социалните работници не са обучени да работят с психично болни. Отделят се малко пари. Битовите условия са лоши. Психиатричните заведения са едни бараки, разположени по периферията на населено място или в гората. Няма достатъчно персонал. Средната възраст на сестрите при нас е 59 години. Санитарите в психиатрия никой не ги обучава".
Тя обясни, че ще настоява да се промени начинът на финансиране.
"Това ще позволи да се наеме повече персонал, който да работи по-качествено. Срам ме да кажа на младите хора каква заплата ще получават".
Лоши материални условия, зле финансирана медицинска грижа, както и неяснота относно спазването на човешките права на хората с увреждания в държавните психиатрии и специализирани социални институции – тези проблеми обсъдиха участниците в дискусия за качеството на психиатричната грижа у нас. Тя беше организирана от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стела Николова. В дебата се включиха представители на правителството, съда, прокуратурата, както и на неправителствени организации.
Дали българското право осигурява на хората с психични заболявания възможността да получат справедлив наказателен процес, когато се твърди, че са извършили престъпление. Проблемът постави съдия Владислава Цариградска, която има дългогодишна практика в Районния съд в Луковит.
"Когато се разкрие едно престъпление и в семейството има болен, по незнайно какви логически принципи, но се приема, че болният е извършител на това престъпление. Не се осигурявят гаранциите, които предвижда нашият Процесуален кодекс".
Друг въпрос, будещ тревога, според съдия Цариградска, е спазването на правата на хората, настанени в психиатриите. Тя даде пример с болницата в Карлуково, която е в района на съда в Луковит.
"Един от дългогодишните пациенти се яви на едно от заседанията с гипсирана ръка. На въпроса ми от какво е пострадал, той каза, че се ударил. Но дойде едно дежурство, на което получих споразумение между един санитар от психиатрията и прокурор, с което се уговаря пробация за санитаря. От това споразумение научих при какви обстоятелства въпросният човек е пострадал. Изгледах записа от камерите. Санитарят с прът или тръба нанасяше свиреп побой".
У нас хората, поставени под пълно запрещение, се настаняват в социални институции след съдебна процедура, която би трябвало да установи и каква е волята на съответния човек. Не се изследва какво е желанието му – дали да бъде в институция, дали да се върне в общността, обясни съдия Галя Вълкова от Софийския градски съд.
"Практически изборът се свежда между това дали да е в съответната институция, или на улицата. Липсата на адекватни услуги в общността, които да подкрепят хората в пълнота да реализирит правата си, води до това през три години ние да повтаряме една и съща процедура, която по същество е път без изход.
Когато много избори са отнети, ние обричаме хората на следващата им институционализация".
В полунощ изтече 30-часовото примирие, обявено от руския президент Владимир Путин по случай Великден. Москва и Киев си отправиха взаимни обвинения в нарушения на прекратяването на огъня. Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази надежда Украйна и Русия да постигнат през идната седмица споразумение за слагане на край на конфликта. Украйна..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата седмица, наречена така заради светлината, която донася на света Христостовото Възкресение. Поради величието на пасхалното събитие, църквата е определила празникът на Христовото възкресение да продължава цяла..
Американският министър на отбраната Пийт Хегсет е изпратил подробна информация за военни удари в Йемен в лична група в приложението "Сигнал", създадена от самия него. Съобщенията са били относно военната операция през март срещу бунтовниците хуси. Те са включвали дори графика с полетите на изтребителите в акцията. Групата в "Сигнал" включвала съпругата..
Великобритания ще увеличи драстично способността си да произвежда експлозиви, така че да не бъде зависима от САЩ и Франция за боеприпаси, съобщи вестник "Таймс". Специални помещения ще бъдат монтирани на места в Обединеното кралство за производство на експлозиви RDX, известни още като хексоген – едно от най-мощните бризантни взривни вещества,..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че се надява, че Русия и Украйна ще успеят да сключат мирно споразумение тази седмица. Това гласи публикация на американския държавен глава в неговата социална мрежа "Трут соушъл" (Truth Social), цитирана от Франс прес. Тръмп обещава, че двете страни в конфликта ще имат възможност за големи бизнес..
В Кипър започва круизният сезон с очаквания за значително подобрение в сравнение с миналата година. Корабите на основните международни круизни линии ще акостират на острова от април до октомври. До средата на годината трябва да е готова Националната стратегия за развитие на круизния туризъм. Най-голямото кипърско круизно пристанище в Лимасол..
Около 100 пожарникари успяха да се справят с пожар в жилищен блок в източен Лондон. Два апартамента на шестия и на седмия етаж в жилищния блок в квартал "Олдгейт" са били обхватати от пламъци, като пожарникалите са извели 11 души на безопасно място. Няма сведения за пострадали. Общо 15 пожарни коли са се озовали при сигнала за бедствието. Ръководителят..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..