Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Джина Дундова

Медицина на съня

Сънят е здраве

д-р Джина Дундова-Панчева
Снимка: личен архив

Сънят заема 1/3 от денонощието в нашето ежедневие, като през това време мозъкът работи, а тялото се възстановява от физическата умора. Липсата на сън е тежко изпитание, което крие рискове. Нарушенията на съня и бодърстването са едни от най-честите проблеми, от които е засегнато около 20-30% от населението в световен мащаб. 

Влошеното качество на съня оказва влияние върху менталното здраве и способността за вземане на решения. Медицината на съня или т.нар. "сомнология" изучава процесите в организма, протичащи по време на сън и предлага лечение при диагностицирани нарушения.

Като възпитаник на ВМИ, д-р Джина Дундова-Панчева има дългогодишен опит като ординатор в Института по педиатрия, както и в клиниката по Детска неврология в София. Асистент е в Медицински университет - София, където и досега преподава на студенти, медици, стоматолози и фармацевти на български и английски език. Паралелно с преподавателската си дейност, д-р Дундова работи като педиатър от вече над 30 години. С опит в областта на детската патология и профилактика и проследяването на растежа и развитието на деца от раждането до 3-годишна възраст.

Сънят разхубавява, намалява стреса, възстановява и дава енергия, успокоява, дори казват, че лекува. 

За това тайнство на съня, неговата недостатъчност и фази в рубриката "Анатомичен атлас" в "Лабиринти на познанието" е разговорът с д-р Джина Дундова-Панчева, преподавател в Медицинския университет.

Чуйте повече от звуковите файлове.



Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05