Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои бяха най-важните събития в съдебната система през 2023 г. – 1 част

Снимка: Ани Петрова, БНР

Каква беше годината през погледа на нашите консултанти в професионален план? Кои бяха най-важните събития в съдебната система? Какви са очакванията от новата година? – Първа част

Проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, доц. Ана Джумалиева, д-р Орлин Колев, адв. Елка Пороминска, доц. Гергана Йорданова, адв. Захари Генов, адв. Мария Ганчева, адв. Пламен Димитров, Ясен Танев – дългогодишни консултанти на "Законът и Темида" – споделиха своите резултати от изминалата 2023-та и своите очаквания от 2024 г.

Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото, избрана наскоро за зам.-председател на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа:

"2023-та беше една спокойна, плодотворна и добра година за Института за държавата и правото. В продължение на предишните ни усилия мисля, че укрепихме академичния състав с млади хора, които се развиват изключително положително, много са продуктивни академично и активни обществено. Ние бяхме изключително активно по отношение на животрептящите въпроси на деня – откликнахме да предоставим експертиза в областта на промените в Конституцията; защитата от домашно насилие; всичко, което занимава обществото от гледна точка на правото."

Проф. Таня Йосифова, експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд - Българска стопанска камара:

"2023-та беше много успешна за мен – и в професионален и в личен план. По отношение на Арбитражния съд към БСК – ние внедрихме една нова платформа за електронна медиация, която позволява целия процес по медиация да се инициира и да приключи изцяло в онлайн среда. Освен това проведохме Арбитражна колегия – приехме изменения в нашия правилник, така че да отговаря на съвременните изисквания. По отношение на университетските прояви – продължи интересът към дисциплините информационно и интернет право. Годината беше богата на национални и международни събития в областта на правото."

Адв. Захари Генов сподели:

"Отминаващата година беше свързана основно с битки с правосъдието в защита на интересите на нашите клиенти. Заедно с тези битки бяхме свидетели на много други сцени и случки от съдебния и политическия живот на страната, които дадоха отражение на една донякъде несправедлива кауза от страна на управляващите. Като адвокат, стигнах до извода, че във всички случаи трябва да устоява позицията, каквато и да е тя, и сме длъжни да отстояваме правата на нашите клиенти. Най-главното събитие тази година, по отношение на съдебната реформа,  беше издаването на указа на президента Румен Радев за освобождаването на дотогавашния главен прокурор Иван Гешев."

Доц. Гергана Йорданова каза:

"Това беше една силна и успешна година за мен – и в личен, и в професионален план. Преминах през една не съвсем лека, но успешна хабилитационна процедура, която е важна за моето професионално и личностно развитие. През тази година имах честта и удоволствието да финализирам моята процедура за кандидатстване за престижната Фулбрайтска стипендия, отпускана от Държавния департамент на САЩ, и съвсем скоро ще замина за Вашингтон, където ще имам възможност да продължа своите изследвания и своята експертна работа в областта на превенцията и противодействието на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Университета "Джордж Мейсън"."

Ясен Танев, един от най-добрите и популярни експерти по киберсигурност, каза:

"През 2023 в целия IT сектор навлязоха нови технологии – за добро или за злоупотреба. 2023 г. е годината на генеративния изкуствен интелект и годината на естествения интелект и хората, които се осъзнават и започват да учат. Така че 2023-та в областта на киберсигурността беше годината на идеите, на интелекта – за добро или за извършване на престъпления." 

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47