Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква беше 2023 година за хората с увреждания?

Снимка: Pixabay

През изминалата година хората с увреждания в България белязаха значителни промени и напредък в своята борба за равенство. В интервю за предаването "Нашият ден" Валентина Ташкова, председател на Сдружение "Общност Мостове", сподели своите мисли и виждания за постигнатото и предизвикателствата.

Според Валентина Ташкова през годината се забеляза начало на диалог между различни обществени сфери и институции, което представлява голямо постижение. Този диалог става съставна част от усилията за подобряване на комуникацията и сътрудничеството в областта на уврежданията. Въпреки това Ташкова изразява загрижеността си, че въпреки напредъка, стратегическата перспектива е оставала неизяснена и необходимостта от по-дългосрочни решения е неотложна.

Една от най-големите победи през тази година, според нея, е признаването на необходимостта от реинбурсиране на медицинска храна за хора, страдащи от недохранване в резултат на различни заболявания. Тази медицинска храна представлява не просто излишен лукс, а спасителен изход за мнозина. Валентина Ташкова подчертава, че животът на индивида не трябва да зависи от благоволението на дарителите, а вместо това трябва да бъде гарантиран от държавата, която трябва да поеме отговорност за здравето на своите граждани.

По нейните думи достъпната среда и равни възможности също са били в центъра на вниманието през изминалата година. Този аспект включва не само физическата среда, като например обезпечаване на бариерен достъп в градовете, но и достъп до образование и работни места. Сдружението "Общност Мостове" работи активно върху всички тези направления, с цел да предостави на хората с увреждания възможността да преодолеят препятствията и да се стремят към постигането на своите мечти и цели.

През 2022 година се стъпва в правилната посока по отношение на увеличаване на осведомеността и разбирането на проблемите, свързани с уврежданията. Въпреки това, Валентина Ташкова и Сдружението "Общност Мостове" продължават да работят упорито, за да гарантират, че гласовете на хората с увреждания се чувстват и в бъдеще, и че инклузията и равните възможности станат реалност за всички.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04