Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Завист и благодарност" – сборник с най-важните есета на Мелани Клайн

Психоанализата, методът, който за първи път ясно изважда под светлината на прожекторите тъмните и неизследвани кътчета на личността, има своите патриарси, но за разлика от други научни направления, психоанализата почти от самото си създаване, се изучава и практикува и от жени, а една от големите женски фигури в психоанализата е Мелани Клайн.

Клайн е сред най-оригиналните и продуктивни представители на виенската психоанализа, върху чийто трудове възниква и се развива британската психоаналитична традиция.

Израснала в семейство със строги, отчуждени родители на 4 деца, Мелани мечтае да учи медицина, но на 17 години се сгодява и плановете ѝ за образование се провалят. Ражда деца, след което в живота ѝ се появяват депресивни проблеми, наследени от детските и юношеските ѝ години и допълнени с напрежение и проблеми в нейното собствено семейство. Има проблеми с възпитанието на своите собствени деца. По-големият ѝ син загива, а с дъщеря си така и не успява да развие разбирателство. Клайн се чувства нещастна в брака и се развежда.

Запознанството на Мелани Клайн със Зигмунд Фройд през 1917 г. и прочитът на една от неговите книги ѝ дават повод да вземе кардинално решение какво да прави със себе си. Така тя избира професията на психоаналитик.

Посвещава се на анализ на малки деца и тъй като те не са способни на някои от най-често използваните фройдистки техники, като например свободното асоцииране, Клайн така да се каже създава и започва да прилага игровата терапия като начин да изследва несъзнаваните чувства, тревогите и преживяванията на децата. Работата ѝ влиза в противоречие с тази на Ана Фройд, която вярва, че децата не могат да бъдат психоанализирани.

Клайн смята, че ранната детска психика се поддава на анализ и става водещ аналитик на деца първо в Берлин, после и в Лондон, където се установява през 1926 и остава до края на живота си, умира през 1960 г. В работата си тя се старае да разбере как от примитивно, търсещо удоволствието, импулсивно създание човекът еволюира до по-зряла адаптация в по-късния си живот, а също така какво се обърква в този път. Най-често това е напрежението, което създава вечната борба между любовта и омразата, удоволствието и болката, завистта и благодарността.


"Завистта е най-разрушителната проява на нагона към смъртта, която подкопава връзката с майката по начин, който може да повлияе всички последващи отношения. Именно заради значимостта на тези идеи "Завист и благодарност" е избрано за заглавие на излезлите наскоро събрани съчинения на Клайн", пише в предговора към българското издание на есетата на психоаналитичката.

Според д-р Айлин Макгинли, обучаващ и супервизиращ аналитик към Британското психоаналитично общество, "редакторът, преводачът и издателството, които стоят зад публикуването на сборника, заслужават специална похвала за усилието тази важна книга да достигне до широката българска аудитория."

Чуйте разговора с преводачката на сборника, Милена Статева, която разказва за приноса на Мелани Клайн към теорията на обектните отношения, които намират място не само в психоанализата, но и при анализ и работа с групи и цели общества по един творчески и хуманен начин.

Милена Статева е доктор по социология, магистър социална психология. Сертифициран процесен консултант от Института "Тависток” и фасилитатор на групова динамика от Международно бизнес училище. Бивш член на Съвета на директорите на Британската социологическа асоциация. Независим консултант и изследовател, специализиращ в приложната социална и политическа мисъл, председател и основател на "Орион грид". Организацията отправя покана към всички желаещи да се включат в Станция за вслушване - България и светът в навечерието на 2024 година на 13 януари 2024 г.

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15