Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жоро Пенчев: София ще се развива, ако всеки жител я чувства като свой дом

Жоро Пенчев
Снимка: БГНЕС

В Деня на освобождението на София в рубриката “Темите на деня” ви срещнахме с Жоро Пенчев, координатор "Технологии, Икономика и Управление" във "Визия за София", който работи по изработването на дългосрочна стратегия за развитие на столицата. Пенчев е председател на Управителния съвет на фондация "Общество.бг" и част от екипа, създал първия национален портал за отворени данни. Той също така играе ключова роля в Екипа на София, който се грижи за стратегическото развитие и политиките за управление, планиране и дигитализация.

В интервюто за "Нашият ден" Пенчев споделя важни мисли и принципи, които насочват работата на "Екипът на София". Той подчертава, че организацията е насочена към експертна дейност, но също така е силно ангажирана в подкрепата на гражданското участие. Те вярват, че развитието на града и благосъстоянието на неговите жители се усещат най-добре, когато всички чувстват, че София е техен дом и имат отговорност към него.

Сътрудничеството между Столичната община и гражданите, както и включването на последните в процеса на изработване на политики и в дейностите в града, е ключов елемент за постигане на синергия, която може да доведе до положителни промени и развитие.

На въпрос за най-големите проблеми, пред които се изправя София, Пенчев изброява няколко важни аспекта. Един от тях е замърсяването и състоянието на градската среда, което изисква спешни мерки и стратегии за опазване на околната среда. Освен това придвижването в града, включително проблемът с паркирането и зависимостта от автомобилите, по неговите думи представлява предизвикателство, с което трябва да се справим. 

Липсата на достатъчно места в детските градини и качеството на грижата за децата са други важни аспекти, които изискват внимание и решения. Жоро Пенчев също така подчертава необходимостта от по-добра координация между различните ресори и институции в града.

Този разговор с Жоро Пенчев от "Екипът на София" ни дава възможност да разберем какви са приоритетите и целите на организацията в работата им за развитието на столицата и какви са големите предизвикателства, пред които е изправен градът. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13