Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четенето като приоритет: Защо ни трябва Национален пакт?

| обновено на 05.01.24 в 08:59
Снимка: Pixabay

Четенето, като ключова част от образованието и културата на обществото, играе критична роля в развитието на индивидите и обществото като цяло. В този контекст инициативата за създаване на Национален пакт за четенето представлява важна стъпка в подкрепа на четенето и литературната култура в България.

Инициативата е насочена към обединяване на различни сектори на обществото, включително родители, педагози, библиотекари, неправителствени организации, национални и местни власти, в името на подкрепа и насърчаване на четенето. 

В предаването "Нашият ден" Валентина Стоева, председател на фондация "Детски книги" и фондация "Четене", и Виктория Бисерова, издател, преподавател и член на сдружение "Книги и четене", споделиха значението и целите на този национален пакт.

По техните думи основната мисия на Националния пакт за четенето е да насърчи осъзнатото четене като основен приоритет в обществото, от което зависи развитието и благополучието на индивидите. Четенето не е просто умение, а ключов инструмент за формиране на критично мислене и развитие на личните и социални умения. За тази цел пактът се стреми да обедини всички области на обществото и да ги насърчи да работят заедно в името на четенето.

Един от важните въпроси, които се задават, е защо е необходим Национален пакт за четенето? Отговорът на Валентина Стоева и Виктория Бисерова в ефира на "Нашият ден" е категоричен – защото четенето е кръстопът, на който се определя бъдещето на гражданското общество и нацията. Четенето е инструмент, който ни помага да мислим критично и да разбираме света около нас. Затова е необходимо да се възстанови интересът и важността на четенето в дневния живот на всеки индивид и в образователните институции.

По техните думи създаването на Национален пакт за четенето е стъпка напред, особено след резултатите от PISA, които подчертаха необходимостта от подобрение на четенето и литературната грамотност на младото поколение. Пактът е начин да се мобилизират всички заедно в обща мисия – да направят четенето важен и незаменим елемент в образованието и културата на страната.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18