Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наградите на БАИТ за 2023 година: Най-много номинации в категорията "Младежка награда"

| обновено на 22.01.24 в 12:11
Снимка: bait-awards.bg

Вече са обявени номинираните проекти и участници в различните категории на Наградите на БАИТ за 2023 година. В конкурса бяха представени 72 проекта, които се състезаваха в седем различни категории. Това събитие се очаква с нетърпение в индустрията, тъй като отличава иновативни постижения и изключителни таланти в сферата на информационните технологии.

Връчването на наградите на БАИТ ще се проведе на 27 февруари, когато ще бъдат обявени и победителите в различните категории.

Отличителното за настоящото издание на конкурса е специалното участие на две изключителни личности – Христо Борисов, главен изпълнителен директор и съосновател на Payhawk, и българският учен и писател Георги Бърдаров. Те ще представят визионерския си поглед в диалог между технологичната и хуманитарната сфери, което обещава вдъхновяващ разговор по време на откриването.

На церемонията ще бъде обсъдена ролята на технологиите в променящия се бизнес и начин на живот, както и възможното бъдеще пред нас, включително ролята на изкуствения интелект. Христо Борисов и Георги Бърдаров също така ще връчат и Наградата за специален принос на отличения в този конкурс, като ще подчертаят техния значителен принос за областта на информационните технологии.

За повече информация относно Наградите на БАИТ и технологичната индустрия, разговаряхме с изпълнителния директор на БАИТ, Весела Калъчева, която сподели в ефира на "Нашият ден", че конкурсът през тази година е привлякъл най-голям брой кандидатури в категорията "Младежка награда".  По нейните думи тя се отличава с това, че учениците и студентите представят не само теоретични разработки, а и реални, действащи модели. Това подчертава високата степен на ангажираност и креативност на младите таланти в информационните технологии.

Сред номинираните проекти се открояват истории за иновационни софтуерни продукти и решения, като един от учениците е създал дигитална платформа за незрящи хора, предоставяща им улеснения при работата с компютър и изкуствен интелект. Другият номиниран проект, представен от екип от студенти от Техническия университет, включва семейство от кошери, които събират информация и я предават на компютър чрез различни датчици, обработвайки я, така че пчеларите могат да следят състоянието на своите пчели и производството на мед.

Събитието не само признава иновациите, но и предоставя ценни възможности за обучение и развитие на участниците. Победителите ще бъдат наградени с обучителна програма за Agile Project Management, която им помага да развият своите умения в управлението на проекти.

Чуйте още от разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката зу за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45