Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наградите на БАИТ за 2023 година: Най-много номинации в категорията "Младежка награда"

| обновено на 22.01.24 в 12:11
Снимка: bait-awards.bg

Вече са обявени номинираните проекти и участници в различните категории на Наградите на БАИТ за 2023 година. В конкурса бяха представени 72 проекта, които се състезаваха в седем различни категории. Това събитие се очаква с нетърпение в индустрията, тъй като отличава иновативни постижения и изключителни таланти в сферата на информационните технологии.

Връчването на наградите на БАИТ ще се проведе на 27 февруари, когато ще бъдат обявени и победителите в различните категории.

Отличителното за настоящото издание на конкурса е специалното участие на две изключителни личности – Христо Борисов, главен изпълнителен директор и съосновател на Payhawk, и българският учен и писател Георги Бърдаров. Те ще представят визионерския си поглед в диалог между технологичната и хуманитарната сфери, което обещава вдъхновяващ разговор по време на откриването.

На церемонията ще бъде обсъдена ролята на технологиите в променящия се бизнес и начин на живот, както и възможното бъдеще пред нас, включително ролята на изкуствения интелект. Христо Борисов и Георги Бърдаров също така ще връчат и Наградата за специален принос на отличения в този конкурс, като ще подчертаят техния значителен принос за областта на информационните технологии.

За повече информация относно Наградите на БАИТ и технологичната индустрия, разговаряхме с изпълнителния директор на БАИТ, Весела Калъчева, която сподели в ефира на "Нашият ден", че конкурсът през тази година е привлякъл най-голям брой кандидатури в категорията "Младежка награда".  По нейните думи тя се отличава с това, че учениците и студентите представят не само теоретични разработки, а и реални, действащи модели. Това подчертава високата степен на ангажираност и креативност на младите таланти в информационните технологии.

Сред номинираните проекти се открояват истории за иновационни софтуерни продукти и решения, като един от учениците е създал дигитална платформа за незрящи хора, предоставяща им улеснения при работата с компютър и изкуствен интелект. Другият номиниран проект, представен от екип от студенти от Техническия университет, включва семейство от кошери, които събират информация и я предават на компютър чрез различни датчици, обработвайки я, така че пчеларите могат да следят състоянието на своите пчели и производството на мед.

Събитието не само признава иновациите, но и предоставя ценни възможности за обучение и развитие на участниците. Победителите ще бъдат наградени с обучителна програма за Agile Project Management, която им помага да развият своите умения в управлението на проекти.

Чуйте още от разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40