"Вече чух тишината" e поетичен сборник със стихове на трима съвременни португалски поети. Той е своеобразно продължение на антологията на съвременната португалска поезия "В тъжните дни не говорим за птици" на 16 автори от Португалия в превод на Мария Георгиева и Цочо Бояджиев.
Издадената през 2018 година антология "В тъжните дни не говорим за птици" съдържа стихотворения на шестнадесет съвременни португалски поети. Настоящият том представя по-цялостно произведенията на трима от тях – Мария до Розарио Педрейра, Педро Мешиа и Мануел де Фрейташ, чието творчество е посрещнато с особен интерес от българската публика. С това преводачите се надяват да положат началото на едно по-детайлно запознаване на читателя с достиженията на съвременната португалска поезия.
Премиерата е на 26 януари, петък, от 18.45 в камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев". Книгата представят преводачите Мария Георгиева и Цочо Бояджиев. Ще чуете стихотворения в изпълнение на Лора Тенчева и Станислав Кертиков.
Проф. Цочо Бояджиев разказа повече в "Артефир" преди представянето на поетичния сборник на тримата португалски поети Мария до Розарио Педрейра, Педро Мешия, Мануел де Фрейташ.
Чуйте звуковия файл.
Мария до Розарио Педрейра (Лисабон, 1959) е португалска поетеса, издателка, авторка на юношеска литература и текстове на фадо. Печели множество литературни награди. Като издателка също жъне много успехи. Смятана е за най-голямата откривателка на литературни таланти през последните години в Португалия.
Педро Мешия (Лисабон, 1972) живее в Лисабон, където сътрудничи като литературен критик на специализирани издания за култура. Участва интензивно в радио- и телевизионни предавания, посветени на съвременната португалска литература.
Мануел де Фрейташ (Вале де Сантарем, 1972) живее в Лисабон, където е известен като публицист, литературен критик и издател на списанието "Стъклени покриви".
Снимка – изд. ДА
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg