Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчват наградите "Еврика" за 2023 година

| обновено на 30.01.24 в 14:31
Наградите "ЕВРИКА" 2022 (илюстративна снимка)
Снимка: Фондация "Еврика"

Тържественото награждаване на лауреатите на наградите "Еврика" за 2023 г. за постижения в науката и за най-добър млад мениджър, изобретател и фермер ще се състои днес от 18:00 ч. в Националния дворец на културата (НДК), в ресторант "Лаура" (бивш ресторант "Форум", до вход А 4), съобщават организаторите.

Наградите "Еврика" се връчват за тридесет и четвърти пореден път за млад мениджър, за тридесет и трети път за млад фермер и млад изобретател, за двадесет и осми път за постижения в науката.

Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Наградите са ежегодни и чрез тях се цели стимулиране на най-добрите постижения в съответната област и широко популяризиране сред обществеността на най-талантливите и способни млади хора, на тяхната дейност и успехи, и за утвърждаване на техния пример сред младото поколение. Ограничителното условие е кандидатите за наградите "Еврика" да не са по-възрастни от 35 години. Те са излъчени от обществени и стопански организации, от университети и научни институции, а окончателният избор се осъществява от специализирани комисии във всяка област. Наградата за постижения в науката е съвместна и се присъжда от фондацията "Еврика" и от Съюза на учените в България.

Изпълнителният директор на Фондация "Еврика" Григор Цанков сподели в ефира на "Нашият ден" защо събитието се отбелязва с такъв неспиращ интерес. "Трудно се отказваме и от нещо, което дава резултати и към което има интерес, няма да се откажем. Другият ни принцип е, че нещата винаги могат да станат по-добре“, казва той.

Казва също, че екипът на Фондацията се интересува от това, което привлича младите хора. Споделя, че в първите години, когато Фондацията се създава, хората и бизнесът не чувстват толкова остро липсата на специализирани кадри. "Тогава усилията на държавата бяха насочени в подпомагане на интереса към хуманитарните науки", посочва той.

Според него е важно чрез държавата да се подпомага дейността на неправителствените и социалните организации. Посочва като пример Франция, в която по неговите думи има неправителствени организации, които по конкретен начин и по нормативна уредба са подкрепени от самата държава.

Чуйте повече за наградите и церемонията от интервюто в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35