Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят сборника "България и комунизмът"

| обновено на 31.01.24 в 11:15

Фондация "Конрад Аденауер" представя сборника "България и комунизмът". Събитието е на днешния 31 януари, ден преди Деня на жертвите от комунистическия режим в България. Презентацията ще се състои от 19.00 часа в “Сан Стефано Плаза“.

Серията студии "България и комунизмът" е посветена на отделни исторически етапи от периода на комунизма в България, от 1944 до 1989 година. Текстовете са написани на общоразбираем език, но същевременно съдържат научно обосновани факти и анализи. Тяхната относителна краткост позволява на читателите бързо да се впуснат в конкретните теми, което ги прави подходящи и за образователни цели, включително и за училищното образование.

Текстовете са публикувани на български и немски език и са допълнени с богат снимков материал. Идеята зад студиите е да бъдат достъпни и разбираеми за по-широка аудитория, особено за младото поколение. Този подход има за цел да насърчи образованието на младите хора относно комунистическото минало на България, тъй като вече има поколения, които нямат лични спомени от този период.

Както посочва в ефира на “Нашият ден“ Борислав Ванков, научен сътрудник във Фондация "Конрад Аденауер", този период от историята е значим за разбирането на съвременна България и Европа. Той сам е преживял комунистическия режим в Източна Германия и има поглед върху двата различни комунистически режима. Днес той гледа на комунизма като на режим, в който “от съвременна гледна точка не може да се живее“.

По неговите думи Фондация "Конрад Аденауер" се стреми да направи миналото достъпно и интересно за младите хора, като насърчава образованието и разбирането за този период от историята.

Ванков посочва още, че що се отнася до личните истории на авторите на есетата, те всички са хора, които са преживели лично този режим. Въпреки че техните текстове не съдържат преки лични препратки, те са заредени с емоции и лични преживявания от периода.

В заключение Фондация "Конрад Аденауер" играе важна роля в насърчаването на образованието и разбирането за комунизма в България чрез своите студии и книги, като се стреми да достигне по-широка аудитория, особено младите хора, и да освети важни моменти от историята на страната.

По време на събитието гостите ще имат възможността да разгледат изложбата на Улрих Малерт от Федералната фондация за осмисляне на комунистическата диктатура в бившата ГДР, съдържаща фотографии от лагер Белене.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47