Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира Национална менторска програма за жени предприемачи у нас

| обновено на 01.02.24 в 13:21
Снимка: infobusiness.bcci.bg

На 26 януари 2024 година започна четвъртото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи в България. В него участват 23 дами ментори и над 50 жени, които искат да превърнат своите идеи в собствени бизнес проекти или да надградят вече започнати бизнеси

Заедно те ще работят в следващите шест месеца, за да излязат на 8 юни на голямата сцена на най-мащабния форум за женско предприемачество у нас - "Арена на дамския бизнес",  да представят своите вече готови бизнес проекти пред инвеститори, партньори, потенциални клиенти и да влязат в света на бизнеса. Програмата е отворена и за дами, развиващи проекти в сферата на социалното предприемачество. А от тази година програмата ще подкрепи чрез своя партньор UNHCR Bulgaria и 3 дами от бежанската общност в България.

Модулите се провежда всеки последен петък, събота и неделя от януари до май в Българската търговско-промишлена палата. Програмата включва интензивни практически занятия, нови знания и умения, индивидуален подход и отношение, допълнителни събития, нови запознанства и изграждане на мрежа от контакти.

Новото през 2024 г. е провеждането на различни тематични "работилници", по време на които дамите ще надграждат знанията и уменията. Изборът на уъркшоп ще бъде според нуждите и интересите на всяка от жените.

Виктория Караабова, председател от "Съвет предприемачество и стартъп" в Българската търговско-промишлена палата, обясни в ефира на "Нашият ден", че намa възрастови ограничвения за участие, а условието е дамите да имат желанието да се развиват и да правят нещо свое.

"Тази година 57 дами са част от нашата програма. Това е най-големият випуск и се очартава да бъде много интересен. Сред бизнесите имаме на ниво идея, имаме стартирали, но в начален стадий, имаме социални предприемачи, които искат да направят социален проект в полза на обществото, но той да бъде устойчив",  посочва тя.

Какви знания и умения ще получат участничките?

По думите на Караабова отличителното в менторска програма е, че тя няма претенция дамите да получават знания – "ние не сме университет". Най-важното, което получават като усещане е вярата във собствените възможности и в това, че са подкрепени.

Дамите ще научат как да се мотивират и как да разпределят втремето си. Научават също как да се презентират, как да комуникират, как да търсят пари и да ги управляват.

Програмата е изцяло присъствена.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05

Награди за предприемачество: Кои са новите герои на България?

Българската предприемаческа асоциация организира първото издание на "Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи" на 11 ноември тази година. Целта на събитието е всяка година да отличава човек от екосистемата на стартъпите на база успеха, който е постигнал, и влиянието, което има за развитието на предприемаческата среда и..

обновено на 08.08.24 в 10:34

"Анонимни алкохолици": Наследството на д-р Робърт Холбрук Смит

В днешната рубрика "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" напомняме годишнината на един лекар – Робърт Холбрук Смит, познат още като д-р Боб, американски лекар и хирург, основал "Анонимни алкохолици". Роден на днешния 8 август през 1879 г., преди 145 години, д-р Боб е изправен пред сериозен проблем – той започва да пие още като ученик...

публикувано на 08.08.24 в 09:33

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10