Биляна Вранчева е човек, чиято професия е от първостепенно значение за правоприлагането в обществото. Съдия по призвание, зад лицето на формалността се крие нещо не съвсем очаквано, защото героинята на "Разговорът" определя себе си не само като пътешественик, а и като патиланец. Въпреки забързаното темпо и натовареността на професията си, тя успява да посещава страна след страна. Вече ѝ остава само една четвърт от света, за да каже, че е стъпила на всяка точка от земното кълбо... 131 държави до момента!
Как успява да намери баланс между отговорностите и страстта към откриването на нови хоризонти? За вълнуващите пътешествия, за жаждата за разнообразие и културно обогатяване, и за връзката между пътуването и правоприлагането – "Разговорът" е с пътешественичката съдия Биляна Вранчева:
"Точно отговорността в работата ме кара да търся начин на разтоварване, а обикалянето на чужди земи е това, което ме зарежда и отпуска едновременно. Много е важно за мен да видя как живеят хората по света. Това максимално разширява кръгозора ми. Виждам, че по целия свят живеят добри хора. Навсякъде, където има хора, има начин. Хората са настроени да помагат, не са тези страшни създания, с които ни плашат. Да, навсякъде има престъпност, но, като обикалям, виждам, че хората са добри, и се изпълвам с една добрина, а това ми помага да оцелея в тежкото ежедневие.
Започнах да пътувам, когато започнах работа като районен съдия в Пловдив. Обади се една приятелка, че има места за придружаващи възрастни за детски лагер в Турция. След като се върнах, аз бях толкова заредена, толкова мотивирана и си дадох сметка, че това е моят начин за харчене на пари и време. Оттогава моите отпуски преминават само в пътувания. Не съм от тези, които само се излежават на плажа – на мен ми трябва динамика, да търся, да гоня...
Когато придобих опит да тръгна и сама, без туристически агент, вече осъществих желанията си в пълнота. От България си приготвям маршрута, но все пак е тръпка и на място, а това ми дава удовлетворение от откривателството, от собствените ми сили – че мога, че се справям и че има начин, че все пак не е толкова трудно да се пътува, дори и в съвсем непознати държави.
Ако спазваш правилата на всяка култура, не се разхождаш по тъмно и не ходиш на улици, където местните предупреждават, че не е редно, в общи линии нещата се случват добре. Хората са добри, ценностите са различни.
Трудно ли е да си сама жена на път; Какво носят срещите с различни хора, създават ли се приятелства; Колко държави е обиколила Биляна Вранчева до момента; Какви са приключенията на един патиланец; Какви уроци за живота дават пътуванията и срещите с различни култури; Коя е следващата дестинация; България ли е най-прекрасното място за живеене, има ли причини да се гордеем, че сме българи – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – личен архив
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg