Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Самоков в радиоефира на "Семейно радио":

Перла в короната на Рила

Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване и изнесено предаване от Самоков, осъществено с любезното домакинство на Сарафската къща – паметник на културата с национално значение.


"Сарафската къща съхранява неповторима атмосфера от епохата на българското Възраждане, построена през 60-те години на XIX век, по поръчка на еврейската фамилия Арие", разказва Марияна Лобутова, регионален представител на Национален дарителски фонд "13 века България".
Как посрещат посетителите, как продължава любопитният разказ за историята и съвременния живот в Сарафската къща в Самоков, както и защо е важно да бъде обединена в единен културен комплекс със сградата на Синагогата – чуйте още в звуковия файл.


Д-р Веселин Хаджиангелов, археолог и директор на Историческия музей в Самоков, ни връща в древните и по-нови епохи, свързани с историята на града и селата в общината. "Много са първите неща, които се случват в Самоков, затова този малък град оставя трайни и ярки следи в историята на България", казва д-р Хаджиангелов. Според него през последните години се наблюдава засилен интерес на младите хора към миналото. Получават се и значими дарения в музея – става дума за хиляди инвентарни единици, включващи документи, фотографии и дори ценни рисунки, като тези на Христо Йончев-Крискарец…
Още за историята, забележителностите на територията на община Самоков, както и защо е важно да посетим Бельовата църква – чуйте още в звуковия файл.


Стоян Пашов, председател на читалище-паметник "Отец Паисий-1859" в Самоков, започва разказа си с отбелязването на 165 години от създаването на читалището през 2024 година. Според исторически сведения, читалището е едно от първите, създадени в България. "Самоковското население е било достатъчно будно за времето си през годините на османската власт", казва Стоян Пашов. При създаването си читалището е кръстено на "Свети Седмочисленици", а през 1904 година приема името на Отец Паисий във връзка и с една от теориите, че авторът на "История Славянобългарска" е роден в самоковското село Доспей.
Още за историята на читалището, изгарянето на архива и съхранения ценен печат, както и за съвременния живот в сградата-паметник – чуйте в звуковия файл.


За старите рецепти и тайната на приготвяне на Самоковския зелник разказва Катя Драганова от село Продановци. Тя предлага вариант на т.нар. мързелив зелник, в плънката на който през зимата доминира праз лук. Чуйте рецептата с точни указания в звуковия файл.

инж. Ангел Джоргов и съпругата му Любослава
В "Моето семейство" гостуват инж. Ангел Джоргов, кмет на община Самоков, и очарователната му съпруга Любослава.
"Живели сме в един блок в квартал на Самоков, но до 2008 година дори не се познавахме. През 2016 година станахме семейство…", започва разказа си инж. Джоргов. Младото семейство не брои дните, месеците и годините в брачния съюз, а усмивките в любовта. Може би затова приоритет за новия кмет на Самоков е задържането на младите хора и семейства в общината, осигуряване на условия за живот и за хората от всички възрасти, развитие на спорта за децата и младежите, инфраструктурата, възможностите за кариера и образование – чуйте още в звуковия файл.

Снимки: община Самоков, ФС на Сарафската къща
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08