Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тялото ни алармира…

Доц. Владислав Младенов
Снимка: Кирил Чобанов

За много здравословни проблеми получаваме различни сигнали – от мозъка или нервната система, от тялото или от различни органи. Дали е болка или симптом, добре би било да умеем да ги разпознаваме, ако не – да потърсим навреме лекар. Това бе гледната и отправна точка в разговора ни с доц. Владислав Младенов. Започнахме разговора с традиционните въпроси: кой е предопределил лекарската професия и специалността "урология", кои са учителите и менторите на доц. Младенов? В отговорите нямаше изненада – младият лекар спомена много имена на свои преподаватели и на колеги, които са го въвели не само в науката, но и в практическата медицина. Измежду изброените на първо място бе откроена личността на неговия баща проф. Димитър Младенов.

В диалога засегнахме много от разностранните аспекти на заболяванията в урологията: основните симптоми, при които трябва да потърсим уролог, често срещаните аномалии в детската възраст, характерните диагнози и свързаните с тях оплаквания при жените и при мъжете?

Проследихме и терапевтичните схеми, случаите на неотложна необходимост от оперативно лечение, различните аспекти на качеството на живот при подобни болести. И още: говорихме за новите техники и технологии в урологията, за лечение на простатната хиперплазия (ДПХ), за брахитерапията като иновативно решение при злокачествени заболявания, за метода "литотрипсия" при бъбречно-каменна болест…

Различните аспекти на профилактиката, необходимите изследвания и проследяването на заболяванията също бяха предмет на коментар в студиото.

В поредното съботно издание "За здравето" включихме и "виновникът" за това доц. Владислав Младенов да бъде лекар и уролог – неговият баща проф. Димитър Младенов. Освен съвети и напътствия, двамата събеседници проследиха и някои от основните теми на предстоящия Национален урологичен симпозиум през месец юни тази година. В 29-тото традиционно издание на  медицинската проява участие ще вземе и испански професор – специалист в областта на урологията.

Следващата събота в тематична свързаност сме поканили за участие проф. Боряна Делийска. Ще говорим за нефрология и за така наречения "тих убиец" – бъбречната болест, за превенцията и лечението на заболяванията от тази група.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Габровската техническа гимназия

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си. Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък...

публикувано на 03.08.24 в 12:15
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18

Разказ за Алиолувата къща в Казанлък

Алиолувата къща в Казанлък е паметник на културата и своеобразен културен център, в който сега, в разгара на лятото, текат театрални репетиции. Тя е построена в средата на 19 век от български майстори за богат турски бей, а днес се приема, че Алиолувата къща е една от най-интересните къщи в града и е обявена за паметник на културата с местно значение...

публикувано на 02.08.24 в 08:05
доц. Любомир Цонев

Добре е в България да се създаде лаборатория за луминесцентно датиране

"Луминесцентното датиране е свързано с тъй наречените "дозиметри" в атомната физика, та за това този метод използва изследването на естествените кварцови песъчинки, които се намират навсякъде около нас, като природни дозиметри", разказва в предаването "Следобед за любопитните" физикът доц. Любомир Цонев. "Тези частици, – допълва той, – могат да..

публикувано на 01.08.24 в 09:35