Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 години "Икар"-и

Съюзът на артистите в България връчи наградите за постижения в театралното изкуство за петдесети път на официална церемония в Световния ден на театъра - 27 март. Победителите бяха отличени в 23 категории. Тазгодишното мото на събитието беше "Бойно поле за действие". Водещи на вечерта бяха актьорът от трупата на Народния театър "Иван Вазов" – Стелиан Радев и актрисата Катрин Гачева, която наскоро участва в популярен музикален формат. Те зарадваха публиката и с авторски изпълнения на живо и музикални интерпретации. На сцената се изявиха и дамския етно хор "Вакари", с който Христо Мутафчиев също закри вечерта с песен. Наградените в категория "Режисура" – Боян Крачолов за заглавието "Петрови в грипа и около него" и Галин Стоев като режисьор на отличеното за най-добре представление – "Хага" разказаха повече пред Ангелина Грозева за наградата и за вълненията:

Боян Крачолов
"Театърът е нещо, което пожелавам да не знаете какво е, за да не спирате да го търсите. Това представление си е експремент. Във формата на променения театър, то използва много локации на театъра и се радвам, че екипа така топло го прегърна. В него излиза наяве и много инфантилност, която е типична за хората, когато са в тежко ситуации." – споделя Боян Крачолов. За същото представление "Икар" за поддържаща роля получи Александра Василева.

Галин Стоев и част от екипът на „Хага“

"Това е признание за целия екип. Много се радвам, че политическата сатира се върна на българската театрална сцена. А за мен беше голямо предизвикателство, защото аз до момента не бях поставял постановки с политически характер. А трябва театралната сцена все повече да говори за това. Трябва и медиите да говорят за това. Всички трябва да сме ангажирани с това." – каза Галин Стоев.


Награда за изключителен принос към театъра получи актрисата Мария Каварджикова. За водеща женска роля бе отличена Весела Бабинова за ролята и на Анджела в "Пистолет от торнадо". А за водеща мъжка роля "Икар" получи Пенко Господинов за Иполит Матвеевич Воробянинов в "Седемте стола" по Иля Илф и Евгений Петров, реж. Дамян Тенев, Драматичен театър - Ловеч. Той сподели от сцената:

"Позволете ми да посветя тази награда и на моите родители, които никога нямаха възможност да ме гледат на театралната сцена, но аз вярвам, че винаги са били с мен."

Приходите от продажбата на билети са предназначени за здравния фонд на Съюза на артистите в България, чрез който се подпомагат членове на САБ при животоспасяващи операции. От 2007 г. досега благодарение на този фонд са подпомогнати над 150 артисти. Снимки: Съюз на артистите в България, Булфото
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50