Днес потребността от сценични изкуства е много голяма. Като живо изкуство, театърът влиза в директен контакт със своята аудитория и това е от изключително значение във времена на свърхтехнологии.
"Театърът е и изкуство, чрез което хората осмислят механизмите на тоталитаризма, изключително важно негово свойство в бурни времена като днешните. Театърът лекува травмите и разширява представите за света", споделя драматургът д-р Майя Праматарова в разговор за театралното изкуство, който носи както общ, така и конкретен характер, свързан със Световния ден на театъра, отбелязван по инициатива на Международния театрален институт от 1962 година.
По традиция всяка година празникът започва с обръщение на едни от значимите фигури на сценичните изкуства. Тазгодишното послание е на Юн Фосе, норвежкият автор, отличен с Нобелова награда за новаторските си пиеси и проза. Важен акцент в словото му, което ще прозвучи на 27 март в различни театри, страни и континенти е, че "Изкуството е мир".
Акцент на днешния празник са и Националните награди за сценични изкуства "Икар" на Съюза на артистите в България, които ще бъдат раздадени за 50-ти юбилеен път в Народния театър "Иван Вазов" тази вечер. В очакване сме да разберем кои са носителите на отличията за най-високи постижения в областта на сценичните изкуства у нас.
Обичаният актьор и режисьор на дублажи Радослав Рачев, член на Комисията за определяне на номинациите в категория "Дублаж" разказа за тазгодишните номинации на Гилдията на актьорите, работещи в дублажа и дългогодишната си работа в театъра.
Честит празник на театралното изкуство!
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..
Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..
Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство? Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40". Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg