Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 48 000 българи са претърпели инсулт за година. Как да го разпознаем и какво да предприемем?

Дорина Добрева: Това не е заболяване, за което имате предходни симптоми. Случва се внезапно

| Интервю
Илюстрация: Алами/Ройтерс

През изминалата година над 48 хиляди българи са претърпели инсулт, а 4813 от тях са починали, показват данните на Националния център за обществено здраве и анализи. Животът на преминалите през това изпитание се променя. 

Инсултът е причинител номер едно на смъртност и инвалидизация в България, посочи пред БНР инж. Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

От асоциацията са разработили инфобот, който може да бъде използван чрез вайбър. Той дава информация за симптомите и реакцията на околните при получаване на инсулт.

"Това е изкуствен интелект, който комуникира с хората чрез предварително зададено контекстуално меню. Позволява с висока скорост да се достъпват най-важните данни. Важно е този инструмент да се разпространи. Той е напълно безплатен"

От асоциацията поддържат и Национална линия за подкрепа при инсулт - 0 700 11 404. 

До четвъртия час е т.нар. златен час и възможността да се лекува адекватно пациента, ако той постъпи в специализирано звено, обясни още Дорина Добрева. 

Всички трябва да имаме познание за симптомите, подчерта тя. 

"Асиметричното провисване на лицето. Помолете човек да се усмихне. Ако единият ъгъл на устата остава неподвижен или се отпуска надолу, има наличие на симптом. Вторият симптом е загуба на контрол над крайниците. Помолете човек да повдигне напред двете си ръце. Ако не може да ги задържи успоредно или едната отпадне надолу, то симптомът е налице. Нарушаване или завалване на говора е третият симптом. Трябва да помолите човек да повтори просто изречение. Ако се затруднява или завалва, симптомът е налице. Дори при наличие на един от тези три симптоми, е редно да позвъните на 112 и да съобщите за наличие на инсулт". 

Един от основните рискови фактори е нелекуваното и непроконтролирано във времето високо кръвно налягане, посочи Добрева. 

"То може да бъде лекувано, а това означава профилактика и превенция".

Самоволното спиране на лекарството от пациент обаче не е интелигентен подход към лечението, посочи тя.

Наличието на аритмия, затлъстяването, употребата на алкохол и на наркотици са другите рискови фактори. 

Приложението дава възможност да бъде изчислен и личния риск. Всеки четвърти може да се сблъска с инсулт в живота си.

Постарахме се да разработим пациентски ъгъл за поставяне във всяка една неврологична клиника, където с QR код ще може да се изтеглят безплатни наръчници как да се подготвят близките и да преодолеят първите стъпки, а и следващите фази след инсулт, обясни Добрева в предаването "Хоризонт до обед".

Пациентите, които са получили тежък инсулт, вече ще могат да останат в болница 10 дни, а не както досега - четири. 

"Тази промяна е много съществена, за да имат време лекарските екипи да проследят последиците.

Това не е заболяване, за което имате предходни симптоми. Случва се внезапно. Близките са объркани".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и  Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:19

Седмица на обвинения във финансов хаос и спорове за дупката в бюджета

Представяме ви звуковата картина на основните събития от седмицата, белязана от обвинения за финансов хаос, за саботажи и спорове кой смята правилно и кой е виновен за дупката в бюджета. По-малко от две седмици има правителството на Росен Желязков, за да внесе ревизиран свой проект за държавния бюджет за тази година. Острите политическите..

публикувано на 02.02.25 в 10:05

Петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от ЕК за въвеждането на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас.  "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 09:09

Техническа профилактика на електронните табла на спирките на градския транспорт в София

В София днес са възможни временни прекъсвания на електронните табла на спирките на градския транспорт, както и неточности на сайта на Центъра за градска мобилност към Столичната община. Като причина се посочва 24-часова техническа профилактика в центровете за данни, която е планирана за днес от 9 часа, както и на 16 февруари. От ЦГМ..

публикувано на 02.02.25 в 08:57

ПП-ДБ предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим

"Продължаваме промяната - Демократична България" предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим.  Това става ясно от внесен в деловодството на парламента законопроект. Ако бъде приет, три месеца след обнародването на текстовете, местните власти ще имат срок за премахване на символи като стари лозунги, знаци на режима, снимки и..

публикувано на 02.02.25 в 08:41

Лек ръст в цените на основни хранителни стоки на борсите у нас

Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ),..

публикувано на 02.02.25 в 08:35
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

САЩ искат скорошни президентски и парламентарни избори в Украйна

САЩ искат Украйна да проведе президентски и парламентарни избори, заяви Кийт Келог, спецпратеник на президента Доналд Тръмп за Украйна и Русия, пред агенция Ройтерс. Келог каза, че изборите могат да се проведат до края на годината, особено ако бъде постигнато примирие с Русия.  "Повечето демократични нации провеждат избори по време на война...

публикувано на 02.02.25 в 08:24