Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 48 000 българи са претърпели инсулт за година. Как да го разпознаем и какво да предприемем?

Дорина Добрева: Това не е заболяване, за което имате предходни симптоми. Случва се внезапно

| Интервю
Илюстрация: Алами/Ройтерс

През изминалата година над 48 хиляди българи са претърпели инсулт, а 4813 от тях са починали, показват данните на Националния център за обществено здраве и анализи. Животът на преминалите през това изпитание се променя. 

Инсултът е причинител номер едно на смъртност и инвалидизация в България, посочи пред БНР инж. Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

От асоциацията са разработили инфобот, който може да бъде използван чрез вайбър. Той дава информация за симптомите и реакцията на околните при получаване на инсулт.

"Това е изкуствен интелект, който комуникира с хората чрез предварително зададено контекстуално меню. Позволява с висока скорост да се достъпват най-важните данни. Важно е този инструмент да се разпространи. Той е напълно безплатен"

От асоциацията поддържат и Национална линия за подкрепа при инсулт - 0 700 11 404. 

До четвъртия час е т.нар. златен час и възможността да се лекува адекватно пациента, ако той постъпи в специализирано звено, обясни още Дорина Добрева. 

Всички трябва да имаме познание за симптомите, подчерта тя. 

"Асиметричното провисване на лицето. Помолете човек да се усмихне. Ако единият ъгъл на устата остава неподвижен или се отпуска надолу, има наличие на симптом. Вторият симптом е загуба на контрол над крайниците. Помолете човек да повдигне напред двете си ръце. Ако не може да ги задържи успоредно или едната отпадне надолу, то симптомът е налице. Нарушаване или завалване на говора е третият симптом. Трябва да помолите човек да повтори просто изречение. Ако се затруднява или завалва, симптомът е налице. Дори при наличие на един от тези три симптоми, е редно да позвъните на 112 и да съобщите за наличие на инсулт". 

Един от основните рискови фактори е нелекуваното и непроконтролирано във времето високо кръвно налягане, посочи Добрева. 

"То може да бъде лекувано, а това означава профилактика и превенция".

Самоволното спиране на лекарството от пациент обаче не е интелигентен подход към лечението, посочи тя.

Наличието на аритмия, затлъстяването, употребата на алкохол и на наркотици са другите рискови фактори. 

Приложението дава възможност да бъде изчислен и личния риск. Всеки четвърти може да се сблъска с инсулт в живота си.

Постарахме се да разработим пациентски ъгъл за поставяне във всяка една неврологична клиника, където с QR код ще може да се изтеглят безплатни наръчници как да се подготвят близките и да преодолеят първите стъпки, а и следващите фази след инсулт, обясни Добрева в предаването "Хоризонт до обед".

Пациентите, които са получили тежък инсулт, вече ще могат да останат в болница 10 дни, а не както досега - четири. 

"Тази промяна е много съществена, за да имат време лекарските екипи да проследят последиците.

Това не е заболяване, за което имате предходни симптоми. Случва се внезапно. Близките са объркани".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търговията на дребно в Кипър за празниците надмина очакванията

Пазаруването в търговията на дребно в Кипър по коледните празници надмина очакванията, въпреки повишените цени и поскъпването на живота, което удря домакинствата. Благоприятното му развитие отчетоха днес търговски и потребителски асоциации. Всички те очакват силният темп да продължи и в навечерието на Нова година. Раздвижването на пазара се е..

публикувано на 27.12.24 в 13:45

Куба - без грим и пудра

Куба трябва да се опознава със сърцето , каза в интервю за предаването "Преди всички" кореспондентът на БНР в Бургас Даниела Костадинова, която посети карибската държава.  "Напълно невъзможно е за краткия период на една туристическа разходка да се поставиш на мястото на кубинския народ. Може да видиш как живеят кубинците, но няма как да усетиш..

публикувано на 27.12.24 в 13:29

Ина Маринова: Обижда ме, че на дете с увреждане се гледа като на обект за благотворителност

На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55 години. За пълнолетните деца с увреждания нищо не се предлага и остават в нищото. Нямам представа с дете, като моето какво се случва. Това сподели Ина Маринова, майка на 22-годишната Виктория,..

публикувано на 27.12.24 в 13:19
Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер

Президентът на Германия разпусна Бундестага и насрочи избори за 23 февруари

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер разпусна Бундестага - долната камара на германския парламент, предаде "Ройтерс".  Държавният глава свика предсрочни парламентарни избори на 23 февруари. До тях се стигна в резултат от разпадането на трипартийната управляваща коалиция, оглавявана от канцлера Олаф Шолц. Той загуби вота на доверие в парламента,..

публикувано на 27.12.24 в 13:05

Българин е задържан в Атина за отвличане на жена, която принуждавал да проси по улиците

В полицията под арест е 39-годишен българин, който я отвлякъл своя сънародничка и я държал под заплаха в хотел в Атина, съобщават полицаите. Жената има проблеми със зрението, но успяла сама да позвъни на полицията и да потърси помощ. Българинът е арестуван и в него са намерени личните документи на жената, като така я принуждавал да остане...

публикувано на 27.12.24 в 12:55
Мира Баджева

Мира Баджева: Сегашният кабинет е възможно най-лошият, изпълнява политически поръчки

"Хубаво е, че започнаха да си говорят. Връщаме се към някакви клишета, банални неща от политиката, които бяхме забравили - че хората, които са в политиката, просто трябва да си говорят ". Това коментира пред БНР журналистът Мира Баджева. " Задкулисието - много дълго време това беше една плоча, която омръзна на всички, защото се изтърка ",..

публикувано на 27.12.24 в 12:52

Корабът с полярниците ни преминава през пролива Дрейк

Българският научноизелдователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий" преминава в момента пролива Дрейк - едно от най-опасните места за корабоплаване на земята.  Вълнението е 4-5 бала, височината на вълните е 3-4 метра, но направлението е щадящо за плавателния съд и условията са добри, съобщиха за Националното радио от екипажа на кораба. Очаква се..

публикувано на 27.12.24 в 12:41