Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Снимка: pixabay

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на Югоизточноевропейския медицински форум.

Качеството на медицинската грижа "оставихме" в ръцете на сестрите, представени от внушителна делегация, водена от г-жа Милка Василева – председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. А състоянието на регионалното здравеопазване бе анализирано от проф. Тодор Черкезов, изпълнителен директор на Областната многопрофилна болница в Кърджали.


Конференцията, която е част от дългогодишната програма и дейност на ЮЕМФ, бе повод и за решения, взети от Борда на форума, свързани с предстоящи прояви. Най-близката от тях е провеждането на международен конгрес в Черна гора, в началото на месец септември тази година.


Особен интерес предизвикаха различни тематични презентации, свързани с актуални проблеми – например, представителят на Израел представи най-важните акценти при оказване на медицинска помощ по време на регионални конфликти. За жалост, в предаването говорихме и за тревожната световна тенденция и предизвикателствата пред лекарите и медицинското съсловие да се справя със здравни проблемите по време на военни конфликти.
Участие в конференцията, която отразихме в седмичното издание "За здравето", взеха медици от Грузия, Черна гора, Северна Македония, Азербайджан, Израел, Турция...

Минутите на редактора в последния брой "За здравето" посветихме на симптомите, диагностиката, откриването и лечението на астмата. Кирил Чобанов разговаря обстойни по тези проблеми с г-жа Боряна Ботева, председател на Сдружението за развитие на българското здравеопазване.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58