Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция.
История на читалището
На 31 декември 1863 г. в родната къща на Йларион Макариополски, където вече е роден и Стоян Михайловски, група будни млади хора от град Елена основават "ученолюбиво дружество" и му дават красивото име "Напредък". От самото си създаване читалището има за цел да събира хората и да ги развива, като търси начини за взаимопомощ и развитие на обществото.
Дейност и състави
Дейността на НЧ "Напредък - Елена – 1863" винаги е била образователна и културно-просветна. Читалището организира множество дейности, свързани с танци, музика, театър и четене на книги. Около 300 души работят за читалището на доброволен принцип, което подчертава важността и въздействието на културната институция върху местната общност.
Събития и мероприятия
През цялата година читалището предвижда различни мероприятия, с които ще отбележи своята 160-годишнина. Тези събития не само почитат дългогодишната история на "Напредък", но и продължават да насърчават културното и образователното развитие на града.
Пожелание за бъдещето
Инж. Димитринка Иванова изрази своето желание читалището "Напредък" да пребъде и да продължи да бъде важна част от културния и социалния живот на град Елена. Тя подчерта важността на читалището като институция, която обединява хората и стимулира тяхното личностно и общностно развитие.
Читалище "Напредък - Елена – 1863" остава символ на културно-просветната дейност и пример за това как една институция може да издържи изпитанията на времето, като продължава да бъде актуална и значима за своето общество.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg