Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Радостина Ценова: Основна задача е да се намери балансът между стопанската дейност, човешките интереси и биоразнообразието

Атанасовско езеро
Снимка: biodiversity.bg

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас.

Радостина Ценова

Бургас е разположен на три езера и едно море. С пролетта се събужда природата, а през летния сезон морският град привлича множество посетители. За да засили туристическия интерес в различни направления, Община Бургас организира тематични уикенди. Фондация "Биоразнообразие" е партньор в "Зеления уикенд", изтъква Ценова. В средата на май се е състояло поредното такова събитие, в което хора от всякакви възрасти са се включили в интересни инициативи сред природата.

Ценова разказва за проекта "Атанасовско езеро: Лагуната на живота", финансиран от програма LIFE на Европейската комисия в партньорство с "Черноморски солници", Българското дружество за защита на птиците и организацията "Заедно 2011".

По думите на Ценова фондация "Биоразнообразие" работи в полза на Атанасовското езеро още от 1994 година, когато са направени първите по-сериозни научни проучвания, свързани с плана за управление на резервата. През годините неправителствената организация е изпълнявала консервационни дейности в защитената местност. След превръщането на прилежащите села в квартали на Бургас Атанасовското езеро вече е градски природен обект. Това, от една страна, предоставя нови възможности, а от друга – представлява голямо предизвикателство. "Основна задача е да се намери балансът между стопанската дейност, човешките интереси и биоразнообразието", заявява Ценова.

Езерата Мандра и Вая край Бургас са сладководни, но със солени участъци. Според Ценова тези природни дадености не се използват като потенциал, а биха могли да са място за контакт с природата и отдих.  

Необходимо е хората да търсят по-осъзнат контакт с природата, затова фондация "Биоразнообразие" поставя акцент върху гражданската наука, като организира градски експедиции. По време на тези събития участниците научават различни интересни факти за природната среда, запознават се с научната екипировка и различните изследователски занимания.  

Следващата експедиция "Градски изследователи" ще се състои на 13 юни в бургаския парк "Света Троица". Ценова отправя покана към всички желаещи да се включат в събитието.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26