Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

93 години от рождението на Ървин Дейвид Ялом

| обновено на 13.06.24 в 10:33
Ървин Дейвид Ялом
Снимка: Уикипедия

Ървин Дейвид Ялом, американски психиатър, теоретик и практик, преподавател и автор на романи, е роден на днешния ден, 13 юни 1931 г. Той е една от водещите фигури в екзистенциалната психология и груповата психотерапия.

Родителите на Ялом емигрират от Русия в САЩ през 1920-те години. Те се заселват във Вашингтон, където отварят бакалски магазин и живеят над него. Ървин посещава местното училище, а по-късно постъпва в Университета "Джордж Вашингтон", след което се дипломира като медик в Бостънския университет.

Академичната му кариера протича в Станфордския университет, където е щатен професор от 1968 г. Той се посвещава на изучаването и преподаването на екзистенциалната психология и груповата психотерапия. Работата му в тази област е призната и вдъхновяваща за много последователи.

Освен научните си трудове, от началото на 1990-те години Ялом започва да издава и поредица романи. Тези романи са посветени на видни личности, чиито характери са от особен интерес. Един от най-известните му романи е "Когато Ницше плака", който е преработен и филмиран през 2007 г.

В ефира на предаването "Какво се случва“, Пламен Димитров, психолог и личен познат на Ялом, говори по повод преиздаването на книгата "Палач на любовта". В тази книга Ялом изследва базисната тревожност на човека чрез 10 истории, като твърди, че тя произтича от опитите да се справим с четири големи дадености на живота: неизбежността на смъртта, свободата да направим живота такъв, какъвто го желаем, изначалната самота и липсата на явен смисъл и цел в живота.

"Това е част и от задачата на един добър психотерапевт – да достигне до точката на зрялост, в която, без да става принципен еклектик, създава терапевтичен подход за всеки конкретен пациент. Защото той е човек с уникална жизнена траектория. Можем да извадим от скоби всичките си теории, школи и да погледнем живота на този човек през очите му, през неговото преживяване, и едва тогава ще открием как да подходим", споделя Димитров.

Ървин Дейвид Ялом оставя дълбок отпечатък както в психотерапевтичната теория и практика, така и в литературата, вдъхновявайки много хора по целия свят.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15