Христо Харалампиев открива изложба скулптура и рисунка от 8 октомври в столичната галерия "Ракурси". Експозицията включва произведения в класическата техника на изработването им – скулптури в патиниран бронз и рисунки с туш, създадени през последната година.
Ето какво сподели художникът Христо Харалампиев в "Артефир":
"През последната година се случи така, че трябваше да преодолявам много лични неща и а доказвам сам на себе си, че мога да организирам тази изложба. Що се отнася до скулптурата – аз съм го казал и в анонса за изложбата – там подходът към изграждането на формата е т.нар. "морфологичен" или формален.
Базира се на отделни елементи, които изграждат цялата форма, те, сами по себе си, биха могли да бъдат самостоятелни, но в рамките на определена композиционна характеристика, те се вписват в дадената скулптура. Това не е първата изложба, в която показвам подобно нещо, но тази изложба е една експозиция, в която този проблем получава един малко по-завършен вид.
Що се отнася до рисунките – рисунките винаги съпътстват моята работа. Тези рисунки, според мен, са малко по-различни, може би поради смяна на материала и мащабите.
Светът, разбира се, е доста мощен пластичен елемент в цялостната композиционна рамка. Тук не става дума за живопис в истинския смисъл на думата. Става дума за използване на отделни цветови материали, в тяхната комбинация се получава, съответно, едно или друго внушение.
Тази колекция от рисунки е един мек преход от кръглата, пластичната част към двумерната истинска рисунка. Стремял съм се да има и мост към скулптурната композиция.
Приемам изложбата като един общ организъм, като една цяла пластична изява. В този смисъл и скулптурите, и рисунките би трябвало да имат някакъв общ генезис, а не просто да се допълват."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Ани Петрова, БНР
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg