Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медийната грамотност: Ключ към критично мислене и дигитална безопасност

Образователната система и медийната грамотност в България: Къде сме и накъде вървим?

| обновено на 23.10.24 в 11:10

На 23 октомври стартира годишната Национална конференция по медийна грамотност, организирана от Коалицията за медийна грамотност. Основната цел на форума е да направи преглед на постигнатото в сферата на медийната грамотност в България, както и да насърчи сътрудничеството между организациите, които работят за повишаване на уменията в тази област. В центъра на вниманието е обединението на усилията за ефективна работа с различни таргет групи, избягване на дублирането на проекти и методики, както и улесняване на процеса на сътрудничество.

Председателката на Коалицията за медийна грамотност, Кристина Христова, даде изчерпателно интервю преди събитието, като обясни какво означава да бъдеш медийно грамотен в днешния дигитален свят. "Медийната грамотност е широк набор от умения," сподели тя. В основата на този набор стои критичното мислене – способността да анализираме информацията, която ни залива ежедневно, и да не приемаме всичко за даденост. Христова подчерта, че всяка информация трябва да бъде проверена и подложена на критичен анализ от самите нас, за да избегнем заблудата и манипулацията.

В ефира на "Нашият ден" тя обясни, че медийната грамотност обаче не се изчерпва само с критичното мислене. Включва също така умението да общуваме онлайн безопасно, да разпознаваме измамни профили и заплахи, както и да защитаваме личните си данни. Христова наблегна и на важността от познаването на авторското право и избягването на неговото нарушаване, което е ключов аспект от грамотността в интернет ерата.

Една от основните теми, които се обсъждат на конференцията, е защо България изостава в областта на медийната грамотност. "Причините за това са свързани основно с образователната ни система, която не стимулира критичното мислене", коментира Христова. Тя обясни, че в училищата в България учениците са поставени в ролята на пасивни потребители на информация, вместо да бъдат насърчавани да изразяват своето мнение и да се ангажират с активен анализ на света около тях. Според Христова това води до липса на желание у младите хора да опознават света и да задават въпроси, което е в основата на критичното мислене.

"Децата вече намират информация в интернет, но големият въпрос е как да я разпознават като достоверна и да я анализират," отбеляза Христова. Тя подчерта, че основната цел на образователната система трябва да бъде да научи младите хора как да се ориентират в огромния обем от информация, която им е достъпна, и да отсяват истината от лъжата.

По време на конференцията Коалицията за медийна грамотност представи своята инициатива за проучване на наличните проекти, свързани с медийната грамотност, в интернет пространството. Целта е да се установи кои организации работят по темата, с кои целеви групи и в какви региони на страната. "Темата е огромна и изисква огромни ресурси, затова е важно да не се преповтаряме и да не работим само с едни и същи таргет групи", сподели Христова. Тя подчерта важността на партньорството между различните организации, за да се постигне по-ефективен и координиран подход в обучението по медийна грамотност в България.

Тази годишна конференция предоставя платформа за обмен на идеи и добри практики, която ще подпомогне общите усилия за подобряване на медийната култура в страната и насърчаване на едно по-безопасно и информирано общество.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00