Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът "Изиграй ми приказка": Иновация в образованието на глухите деца

| обновено на 11.11.24 в 10:24

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе обсъдено как взаимодействието между текст и жест променя възприятията за изкуството и културата сред глухите деца. Повод за дискусията бе изследването на културолога Василка Шишкова, което ще бъде представено на 15 ноември. Това изследване е част от проекта "Изиграй ми приказка", който има за цел да стимулира интереса на глухите деца към художествената литература и изкуството чрез адаптирани и театрализирани версии на класически произведения.

На 15 ноември ще бъдат представени последните видеа от проекта – "Малкият принц" и "Млада Бога".

В разговора участваха Албена Тагарева, инициатор на проекта, и Силвана Павлова, консултант по жестов език, които разкриха детайли около същността и предизвикателствата на инициативата.

"Необходимостта от този иновативен подход е осезаема, тъй като нашите деца обичат много да четат. Използването на театър и художествения жест, които предават посланията на литературата по един оживен и разбираем начин, помага да се отворят сетивата на децата и да се пробуди интересът им", споделят те.

"След като те видяха част от произведенията, включени в учебната програма за пети и шести клас, започнаха да проявяват интерес и към самите книги, което за нас е голям успех."

По техните думи театърът и невербалното изразяване са естествена част от живота на глухите хора. "Имаме много представители на глухата общност, които са привлечени от театралното изкуство, именно защото изразяването без думи е заложено в тяхната комуникация."

Проектът "Изиграй ми приказка" все още е в пилотна фаза и организаторите продължават да усъвършенстват неговата реализация.

Разказват още, че процесът по създаване на адаптираните версии на литературните произведения включва ангажиране на театрален режисьор – Ана Данкова, която работи по драматизацията. В изпълнението участват и актьори от Нов български университет, които, заедно с глухата актриса Росица Караджова, научават художествени жестове и принципите на движение, за да могат да се изразяват не само атрактивно, но и разбираемо за аудиторията. Тези театрални представления се провеждат директно в училището за глухи деца "Проф. Дечо Денев" в София и се записват, за да бъдат достъпни и за други училища.

"Искахме да проверим дали тази идея може да получи по-голяма устойчивост, затова помолихме културолога Василка Шишкова да направи изследване. От нейните предварителни наблюдения става ясно, че има огромна нужда от подобни инициативи, не само за глухите деца, но и за тези с трудности в ученето и възприемането на художествени образи", споделят още те.

По техни думи жестовият език, който често се възприема като помощен инструмент в специализираните училища, не допринася за дълбокото разбиране на текста. "Децата могат да разпознаят дума буква по буква, но често не разбират значението ѝ. Когато една метафора бъде представена чрез игра и те видят, че лисицата символизира не само животно, но и хитрост, мъдрост или друго послание, това придава допълнителна стойност на разбирането".

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50

Емануела Иванова от TimeHeroes: Доброто става все по-заразно

В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..

обновено на 23.12.24 в 11:13

Емилия Ангелова: В България почвите са плодородни, но са застрашени

Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..

публикувано на 23.12.24 в 10:12
Д-р Богдан Пенев, Ана-Мария Кръстева и доц. Тодор Велчев (отляво на дясно)

Паралел между празнуването на предстоящия рожден ден на Христос между католици и протестанти

Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..

публикувано на 23.12.24 в 09:38
Онируполи, Драма

Празнична Гърция с дъх на канела и цитруси

Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година.   В Гърция семействата са големи, по..

публикувано на 23.12.24 в 08:53