Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Диана Вълчева: Сънната апнея води до инфаркт и инсулт

Будите ли се сутрин с усещането, че не сте се наспали, понякога имате главоболие след събуждане или се будите по-рано, отколкото бихте искали? Може би често не се чувствате във форма и трудно се концентрирате върху работата си? По никое време по обед искате да легнете да поспитеУ дома често изпадате в конфликти, защото сте станали по-раздразнителни?  Имате наднормено тегло? Сънят ви е неспокоен? Пиете сънотворни, но и те не помагат за по-добрия ви сън? Хъркате силно? Партньорът ви забелязва, че спирате да дишате, докато спитеИли се събуждате с усещането, че се задушавате, а понякога и със сърцебиене? 
Може би имате сънна апнея - модерна и сериозна болест, която заслужава сериозно отношение и лечение. 
Сънната апнея е заболяване, което не е толкова характерно сред обществото, като грипа, пневмонията или другите болести, но е много рисково заболяване и диагностицирането му е изключително важно. Навреме поставена диагноза и навреме започнато лечение спасяват човешки живот. Това каза в интервю за предаването "Чай от мащерка" на Радио Кърджали д-р Диана Вълчева, началник на пневмо-фтизиатричното отделение на многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали.
От сънна апнея боледуват 4 процента от мъжете и 2 процента от жените в световен мащаб. Напоследък броят им расте. Не защото болестта е станала по-масова, а защото лекарите, а и самите хора започват да обръщат все по-голямо значение на симптомите и информацията. Преди личните лекари не са обръщали толкова голямо внимание на сънната апнея, смятали са я за безобидна и много често дори са я идентифицирали с хъркането. А това е една сериозна и криеща риск за здравето болест, обясни д-р Вълчева.

Буквално преведено, сънна апнея означава спиране на дишането по време на сън. Болестта има три разновидности, като най-разпространена и масова е обструктивната сънна апнея. Дишането може да спре от 10 до 30 секунди. В един осемчасов сън може да се получат над 400 такива дихателни паузи.

Какво се случва? Лягате си, спите, хъркате и съответно спирате да дишате между 10 и 30 секунди, дразни се дихателният център, вдишвате шумно и дълбоко, дишането се възстановява до следващото спиране. И така до 400 пъти на нощ. Всичко това нарушава доставянето на кислород в белите дробове. А липсата на кислород или намаленото му количествосе означава като хипоксемия. Страда мозъкът, страда сърцето. Рискът - инфаркт или инсулт, обясни "технологията" на болестта и опасностите д-р Вълчева.

Разликата между обикновеното хъркане и сънната апнея е тази, че при хъркането няма дихателни паузи и нарушаване на обема на кислород към важните човешки органи. 

До преди година в МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали са се провеждали изследвания за диагностициране на сънната апнея. Лечебното заведение е едно от малкото в страната, които са работили за установяване на болестта. В момента се обмисля изследванията да бъдат възстановени. Предстои един от лекарите специалисти да премине обучителни курсове за работа с апаратурата и разчитането на получените данни, каза още д-р Диана Вълчева. За времето от две години, когато апаратурата е работила, в Кърджали са диагностицирани около 20 пациенти. Други 15 са изпратени за изследване в други болници със съмнения за болестта през миналата година, когато са спрени изследванията в местната болница.

И още - кога да се търси лекарска помощ, къде може да се направи изследването, какво представлява то, какво е лечението и колко струва, може ли да се облекчи болестта. Отговорите на тези и други въпроси може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с д-р Диана Вълчева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59