Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първа по рода си изложба от карти на Антарктида видяха кърджалийци

Първа по рода си изложба от карти, посветена на Антарктида, видяха кърджалийци по време на Европейския екологичен фестивал "Зелена вълна 21 век", който се проведе в края на месец септември. Непознатата южна земя е озаглавена изложбата, тя включва карти от средновековието, през Великите географски открития та до наши дни на Антарктида. 
Съставител и организатор на изложбата е Гергана Лаптева - художник-приложник, учен геолог, участник в седем антарктически експедиции. 
Идеята за изложбата възниква преди две години, когато се честват 25 години от подписването на Мадридския протокол към договора за Антарктида, който е за екология и опазване на континента, спомня си Гергана Лаптева началото. Решават да отбележат годишнината с нещо по-различно. Започват за изследват картографията на Ледения континент. Тръгват от първата официална карта, в която се споменава наименованието Антарктида - тази на османския мореплавател Пири Реис от 1513 година. В процеса на търсене Гергана Лаптева стига до седемдесет карти от средните векове, епохата на Великите географски открития и съвремието, където набляга на българските карти, правени и допълвани по време на експедициите на остров Ливингстън. Пак по време на проучванията става ясно, че никой в света до този момент не е правил подобна сбирка на карти на Ледения континент.
А иначе най-старото отбелязване на континент на южния полюс в карта е от втори век. Гергана Лаптева обяснява, че това не е точно карта, а по-скоро нарисувано земно кълбо, в което южната част по аналогия наподобява северната, защото древните хора са предполагали, че светът е огледален.
Още любопитни истории за това как са се правили картите в миналото, за шпионите на различни държави на корабите на откривателите, дръзнали да дирят нови земи, за първите хора, стъпили сред ледовете на южния полюс и за бъдещето, може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с Гергана Лаптева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тясната връзка с бизнеса отличава филиала на МГУ в Кърджали

45 са първокурсниците в кърджалийския филиал на Минно-геоложкия университет "Свети Иван Рилски". Общо 150 студенти се обучават във висшето училище тук. Приемът и тази учебна година е изпълнен на 100 процента, съобщи за Радио Кърджали заместник-директорът Николина Иванова.  Пет специалности, три от които в редовна форма, една в задочна и редовна и..

публикувано на 12.09.24 в 17:24

Милко Багдасаров: Не е вярно, че левите формации в Обединената левица нямат електорат

В навечерието на Съединението на България БСП и левите партии в страната официално се обединиха, а името на коалицията, с която ще се явят на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври е „БСП – Обединена левица“. В интервю за Радио Кърджали, областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров, каза, че на 27 октомври..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Плащаме данъци и осигуровки средно за 7 минути в НАП-Кърджали

Близо 37 хиляди граждани са посетили офиса на НАП в Кърджали от началото на 2024 година до края на август. Средно на ден служителите на офиса са обслужвали по 250 клиенти, като за всеки от тях са отделили около 7 минути, а те са изчаквали средно по около 4 минути. Това каза за Радио Кърджали директорът на приходната агенция в Кърджали Нериман Сали...

публикувано на 06.09.24 в 17:49
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: Да последваме примера на предците и да се обединим за доброто на държавата

Това е ден, в който нашите предци са доказали, че когато сме обединени можем да правим всичко в името на държавата и за добруването на хората. Така поздрави за Деня на Съединението депутатът от 50-то Народно събрание и областен лидер на ГЕРБ в Кърджали Цвета Караянчева в ефира на Радио Кърджали.  „Като политици, които сме отговорни, които..

публикувано на 06.09.24 в 17:22