Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Черкезов: Здравната система е на прага на своята издръжливост

В момента българите отделят за здраве 8.4% от брутния вътрешен продукт, или сума от близо 8 млрд. лв. Половината от тях са здравните вноски, които минават през здравната каса и здравното министерство. Останалите над 3.5 млрд. лв. са пари в брой, а част от сумата минава през доброволни здравни застрахователи. 
Парите в здравеопазването не достигат, за 18 години условията на живот са се оскъпили многократно, а качеството в медицината е нараснало в пъти, самите пациенти осъзнават и искат по-добри услуги в лечебните заведения. Ясно е, че това може да се осъществи с допълнителни средства, които да се влеят в българската здравна система, каза за предаването "Чай от мащерка" на Радио Кърджали д-р Тодор Черкезов, изпълнителен директор на многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали.
Кръглата маса дойде в отговор на състоянието на българското здравеопазване. Всички знаем, че оценката за него е по-скоро негативна, отколкото положителна. Тази оценка се споделя основно от гражданите, които като че ли имат много по-високи очаквания от системата. Говорим за добър достъп, лесен достъп, но не въобще до здравеопазването, а до такова, което е качествено и съвременно, каза д-р Черкезов.
Още в началото на реформата се говореше за 12 процента осигурителна вноска, която с консенсус беше намалена на 6 процента, а малко по-късно вдигната на 8 %. Откакто е приета, тази вноска не е пипана и продължава и до днес да е 8 на сто. Не е честно и коректно да правим сравнение между живота в 2000 година и живота в 2018 г.. Цените, които са били тогава, и днешните са коренно различни, всички услуги поскъпват. В 2000 г. не е имало достъпен ядрено-магнитен резонанс, не е имало робот Да Винчи за операции, не е имало онкологични лекарства със съвременни молекули. Освен това броят на здравно неосигурените се увеличава, възрастовата пирамида в страната  е променена и броят на възрастните хора и на нетрудоспособните също расте. Така че няма как онзи ресурс от 2000 г. да е достатъчен и днес, парите като цяло в системата не са достатъчни, за да осигурят необходимото, от което се нуждаят пациентите, обясни още д-р Черкезов.
Той направи анализ на плюсовете и минусите на двата варианта за здравноосигурителни модели, които бяха предложени по време на Националната кръгла маса, като уточни, че моделите не се конфронтират като цяло, но не са и на сто процента ефективни.
Първият предвижда пълна демонополизация на здравната каса, запазване на здравната вноска от 8% и включване на конкурентни осигурители, определени от държавата. Вторият вариант  включва задължителна допълнителна здравна застраховка в размер на 12 лв., запазване на НЗОК като основен осигурителен фонд и включване на трети стълб - доброволно здравно застраховане. Тя ще бъде допълнена и с доплащане от страна на пациентите при болнично лечение, което надхвърля определена сума.
Здравната реформа в България в последните 18 години е правена само с козметични промени и без надграждане в медицинско и качествено отношение. Същността на здравеопазването не е подобрявана, вместо това дебатите се въртяха около това кой ще надделее - здравната каса или лекарският съюз, коментира д-р Тодор Черкезов. Според него най-късно до две години България трябва да въведе новата си здравноосигурителна система, тъй като в сегашния й вид тя се намира на прага на своята издържливост.
Разговорът на Станислава Георгиева с д-р Тодор Черкезов за бъдещето на здравната система и реформата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59