Пещерите са една от многовековните тайни на природата. Тя е създала в тях толкова красиви неща, че който има щастието веднъж да ги зърне, се връща отново. А Ягодинската пещера е едно от чудесата на България. Част е от неповторимия карстов комплекс Буйновското ждрело и е само на 3 км от село Ягодина в Родопите. Дъхът ви ще спре при вида на уникалните причудливи образувания във формата на Богородица и Младенеца, Дядо Коледа, Снежанка и седемте джуджета и дори Пижо и Пенда. Бъдете готови да изживеете една красива зимна приказка, защото сезонът е без значение - в пещерата действието се развива при 6 градуса. Затова, ако решите да я посетите, пригответе си топли и удобни дрехи и обувки, а когато стигнете, още от прага й пред вас ще се разкрие дълга 1 250-метрова пътека, която се извива между загадъчно осветеното й подземно царство. С всяка крачка ще навлизате сякаш в друга вселена, в която може да докоснете с ръка безброй невероятни скални образувания: пещерни перли, "леопардови кожи”, царевичните сталактити и синтрови езера. Едно от тях е Езерото на късмета, в което се хвърлят монети, за да може късметът винаги да е с вас. А по средата на пещерата ще преминете и край Стената на греха. По традиция, върху нея се лепят монети и така ще може да проверите доколко сте праведни. Ако монетата ви се задържи отвесно - значи, на съвестта ви не тежат грехове.
Три месеца след Нова година в Ягодинската пещера все още се пази украсената празнична елха, разказва Снежана Кукунджиева, член на Управителния съвет на туристическото дружество, което стопанисва природния феномен. Традицията в Ягодинската пещера да се посреща Нова година с елха и необичайна украса продължава без прекъсване вече 34 години.
Подземното царство в Родопа планина е и известно място за венчавки. До момента 366 двойки са сключили брак в нея. Освен невероятно изживяване и уникална украса, младоженците получават и допълнителни бонуси.
Какви изненади крие Ягодинската пещера и още подробности за това царство под земята, разказва Снежана Кукунджиева в прикрепения звуков файл:
Пещерата е отворена целогодишно, без почивен ден.
Зимният сезон е от 1 ноември до 30 април и работи от 10:00 до 16:15 часа, а летният сезон - от 1 май до 31 октомври, работи от 9:00 до 16:15 часа.
Посещения в пещерата се извършват организирано с екскурзовод на всеки кръгъл час. Посетителите трябва да бъдат пред входа на пещерата 10 минути преди кръглия час.
Повече чуйте в прикачените файлове
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478