Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В подземното царство на Ягодинската пещера

Снимка: http://www.facebook.com/Andreey.Andreev.Photography

Пещерите са една от многовековните тайни на природата. Тя е създала в тях толкова красиви неща, че който има щастието веднъж да ги зърне, се връща отново. А Ягодинската пещера е едно от чудесата на България. Част е от неповторимия карстов комплекс Буйновското ждрело и е само на 3 км от село Ягодина в Родопите. Дъхът ви ще спре при вида на уникалните причудливи образувания във формата на Богородица и Младенеца, Дядо Коледа, Снежанка и седемте джуджета и дори Пижо и Пенда. Бъдете готови да изживеете една красива зимна приказка, защото сезонът е без значение - в пещерата действието се развива при 6 градуса. Затова, ако решите да я посетите, пригответе си топли и удобни дрехи и обувки, а когато стигнете, още от прага й пред вас ще се разкрие дълга 1 250-метрова пътека, която се извива между загадъчно осветеното й подземно царство. С всяка крачка ще навлизате сякаш в друга вселена, в която може да докоснете с ръка безброй невероятни скални образувания: пещерни перли, "леопардови кожи”, царевичните сталактити и синтрови езера. Едно от тях е Езерото на късмета, в което се хвърлят монети, за да може късметът винаги да е с вас. А по средата на пещерата ще преминете и край Стената на греха. По традиция, върху нея се лепят монети и така ще може да проверите доколко сте праведни. Ако монетата ви се задържи отвесно - значи, на съвестта ви не тежат грехове. 

Три месеца след Нова година в Ягодинската пещера все още се пази украсената празнична елха, разказва Снежана Кукунджиева, член на Управителния съвет на туристическото дружество, което стопанисва природния феномен. Традицията в Ягодинската пещера да се посреща Нова година с елха и необичайна украса продължава без прекъсване вече 34 години.

Подземното царство в Родопа планина е и известно място за венчавки. До момента 366 двойки са сключили брак в нея. Освен невероятно изживяване и уникална украса, младоженците получават и допълнителни бонуси.  

Какви изненади крие Ягодинската пещера и още подробности за това царство под земята, разказва Снежана Кукунджиева в прикрепения звуков файл:

Пещерата е отворена целогодишно, без почивен ден.

Зимният сезон е от 1 ноември до 30 април и работи от 10:00 до 16:15 часа, а летният сезон - от 1 май  до 31 октомври, работи от 9:00 до 16:15 часа.

Посещения в пещерата се извършват организирано с екскурзовод на всеки кръгъл час. Посетителите трябва да бъдат пред входа на пещерата 10 минути преди кръглия час.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52