Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Писарски: Ролята на учителя в музикалното възпитание на децата е изключително важна

Петър Писарски
Снимка: 24 часа


Петгодишно проучване на Южнокалифорнийският университет открива съществени разлики между деца, които са се учили да свирят на музикален инструмент, и тези, които не са. Обучението по музика ускорява развитието на мозъка при децата, особено в областите на мозъка, които отговарят за обработването на звука, развитието на езика, възприемането на речта и уменията за четене според първоначалните резултати от  проучването . Промените настъпили в образованието от началото на тази учебна година засегнаха и обучението по музика.  Днес в предаването "Хоризонти" на радио Кърджали разговарям по темата с музиканта и композитора Петър Писарски.

"Искам да кажа, че новите учебници по музика са много добре направени, с внимателно подбрани песни, добре илюстрирани и не на последно място песните са с прекрасни текстове" - споделя музиканта.

"В новите учебници по музика са включени освен класически автори и народни песни, и песни от съвременни български композитори. Те са доста осъвременени - показан е съвременният звукозапис, разяснен е дигиталният начин на записване и от тук нататък зависи как ще се предаде материала, така че да завладее учениците и те да заобичат музиката".

"Музикалният вкус се възпитава от семейството и медиите. Децата се раждат отворени към музиката. Хубавите мелодии при всички положения вълнуват едно малко дете, незасегнато от това което в последствие му налага семейството, медиите и изобщо интонационната среда, защото по някакъв начин техният вкус се манипулира и то съвсем целенасочено."

"Ролята на учителят в музикалното възпитание на децата е изключително важна. Защото именно от учителят зависи дали едно дете ще заобича даден предмет или не. Аз съм свидетел, че вече се правят опити за разнообразяване на часовете по музика в отделни училища, където учителите са млади, нахъсани...Те канят изпълнители по време на часовете. Дори и нас са ни канили, да посвирим в часа с някоя китара, да изпеем нещо, да покажем как се прави една песен. Учителите трябва да направят часа си интересен. Да не минава "сухо". Да не се чете само за рождените дати на композиторите. Аз лично не знам кога е роден Бетовен, но това не ми пречи да обичам неговата музика." 

Цялото интервю с Петър Писарски чуйте в звуковия файл: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Пройков от Кърджали се класира на 4-о място на Световното по кану каяк за ветерани

Кърджалиецът Георги Пройков, се класира на 4-о място на Световното първенство за ветерани по кану каяк. Той е учител по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по строителство „Христо Смирненски“ и е състезател по кану каяк в Спортен Клуб „Арда“.  Георги Пройков се класира на престижното четвърто място на Световното първенство по..

публикувано на 23.07.24 в 17:12

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04