Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силистра - съкровищницата на Дунав

16
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града,

Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до Силистра се намира и природен резерват "Сребърна" – защитена зона с невероятно биоразнообразие, известна с пеликаните си и включена в списъка на ЮНЕСКО.

Етнографският музей на Силистра показва традициите, бита и културата на региона. Сградата е емблематична. Строена е за турски конак, била е казарма на жандармерията, после е била студентско общежитие, а от 1967 година в нея се помещава Етнографски музей Силистра. Със своите близо 6 000 експоната музеят поминъка, материалната и духовна култура на  населението от Силистренски регион от средата на XIX век до 40-те години на XX в.

Етнографски музей Силистра

Силистра впечатлява с уникалната си комбинация от история, култура и природа.

Археологическият музей в крайдунавския град е задължителна спирка за всеки посетител. Той съхранява богатство от артефакти, открити в региона, сред които римски надписи, керамика, бронзови и златни предмети. Праисторическата колекция съдържа уникални експонати, като съкровището от медни брадви и тесли от V хил. пр. Хр, съкровището от бронзови сърпове и брадви от II хил. пр. Хр.

Музеят представя историята на града и околностите му от древността до средновековието, като подчертава значението на Силистра като културен и търговски център по Дунав.

Археологическият музей се помещава в сградапаметник на културата, построена в периода 1923–1926 г. като клон на Румънската национална банка в града. От 1990 г. е разположена  археологическата експозиция на РИМ–Силистра.

Археологически музей Силистра

“Дунавски парк” е първият обществен парк в страната. Разположен е по брега на река Дунав. Основан е през 1895 г. На територията на парка се намира архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”. Друга забележителност в парка е вековният дъб. Той е засаден през 1910 г., когато е оформян силистренският парк. През 2015 година дървото е победител в конкурса „Дърво с корен“, организиран от фондация „ЕкоОбщност“. Старият дъб е представял България и в международния конкурс „Европейско дърво на годината 2016 г.“.

Вековен дъб в Дунавски парк Силистра

Силистра е град с уникално съчетание на история, култура и природна красота. С древно наследство, свидетелстващо за хилядолетна цивилизация и невероятни природни дадености като резервата "Сребърна", той е не само привлекателна дестинация за туристи, но и символ на богатата българска култура. Силистра е място, където миналото и настоящето се срещат в хармония, предлагайки на посетителите спомени и впечатления, които остават за цял живот. 

архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”.


По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това Нурай Садулов ще ни отведе до страната на любовта и виното с неговата рубрика "Франция, мон Амур".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца всяка неделя, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 17.11.24 в 18:16

Деца пеят с духа на Кичка Савова

В дома на фолклорен ансамбъл "Тракия", в Пловдив, звучаха песните на тракийската певица Кичка Савова. Под ръководството на народната певица Дарина Славова, шест деца от страната разучаваха песните на Кичка Савова в майсторски клас. Те са лауреати от МФФ "С песните на Кичка Савова", който се провежда в Сладун. Майсторският клас е организиран от..

обновено на 16.11.24 в 18:44

Кърджалийските деца се запознават с магията на театъра отблизо

Кърджали се включва в "Нощ на театрите" на 16 ноември от 11 часа. С коя постановка се представя нашия театър Димитър Димов, за магията на това изкуство за най-малките, и какво ги вълнува най-много, ще чум от директора на ТМЦ в Кърджали Гълъб Бочуков: " 15  града, в България, а  300 са в Европа, в над 150 града в Европа, т ака че..

публикувано на 15.11.24 в 12:31
Ремонт на сградата на читалището в с. Баните.

Ремонти и нови проекти променят облика на Баните

Основен ремонт тече по сградата на библиотеката и читалище “Просвета -1947” с. Баните. “Нова зала, сцена, покрив, изолация, дограма, санитарни възли, са само част от цялостното преобразяване не само на сградата, но и на центъра в Баните” казва кмета на общината Павлин Белчев. “Ремонт на сградата не е правен повече от 15 години, но такъв основен..

публикувано на 13.11.24 в 10:45

Д-р Асен Меджидиев: Навсякъде в Западна Европа има дефицит на детски специалисти

Създател на Националната инициатива "Детско здраве-Пирогов" е д-р Асен Меджидиев, началник на клиниката по УНГ в Пирогов, председател на Столична лекарска колегия и бивш служебен министър на здравеопазването. С него разговарях за важността за високоспециализираната диагностика и за значимостта на подобни събития. Д-р Меджидиев за кампанията..

публикувано на 12.11.24 в 13:08