Роженският събор събра близо 3 500 фолклорни формации, танцови, певчески групи, индивидуални изпълнители и инструменталисти. На една от сцените се явиха и женската певческа група от село Дряново, общ. Лъки и Албена Гърбева. Където журито присъди трето място в индивидуално изпълнение на Албена и на Дряновските баби.
Албена Гърбева е на 14 години учи в НУМТИ „Добрин Петков“ в гр. Пловдив. Всяко лято отива на гости при баба си в с. Дрянов, за да учи песни. Баба ѝ е Росица Чукалова, ръководителка на ЖПГ „Дряновските баби“. Групата съществува от 2008 година. Певческата група е съществувала още преди демокрацията. През 1989 година певческата група се е разпаднала и през 2008 г. се събрахме отново, разказва баба Роси.
Рожен за нас е невероятно място, една тръпка, която не може да се изживее на друго място, разказва още ръководителката на ЖПГ „Дряновските баби“ Росица Чукалова.
На една от сцените се изявиха и ДФГ „Изворче“ и танцовата група „Рипни-тропни“ при НЧ „Звезда – 1950“ от село Елховец, общ. Рудозем. На
Секретарката на читалището Даниела Огнянова се похвали, че следващата година им предстои да отбележат 70-годишен юбилей. Това е второто явяване на певческата фолклорна група на Роженския събор.
Фанка Кючукова от село Буково, общ. Мадан също се представиха на Роженския събор с нейната група. Фолклорната група при НЧ „Иван Вазов -1958“ с. Буково, съществува от 1964 година. В миналото към читалището е имало доста групи, мъжка, женска, смесена певческа група и детска, но всичко се разпадна и днес остана само женска фолклорна група към читалището. Аз съм в читалището от 1980 година, разказва Фанка. На Рожен не пропускаме участие. Винаги когато е имало събор ние сме тук. Навремето като чели имаше повече народ, но пък нямаше толкова състави от Северна България, както днес има, разказва Фанка Кючюкова.
Гайдар на фолклорната групата е Славчо Кючюков, който днес е част от големия състав „100 каба гайди“.
На една от сцените се яви и Женска певческа група за автентичен фолклор от село Аврен, общ. Крумовград. „От това по-хубаво място, няма никъде“, казват от състава.
Западните Родопи бяха представени от Група за автентичен фолклор от село Борино, общ. Борино, обл. Смолян с ръководител Асен Чолаков. Певческата група изпълнява родопски и турски фолклор, тъй като в малката родопска община живели и турскоговорящи.
Чуйте целия материал в прикачения звуков файл.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
Повече чуйте в прикачените файлове
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478